VIDEO| Zenith Station – visul spațial al elevilor români care a cucerit America

Articol de eugenvrabie, 16 iunie 2025, 14:04
Zenith Station nu a cucerit doar spațiul, ci și inimile genzeilor. Doi membri din echipa câștigătoare a concursului organizat de ,,National Space Society” au fost invitați în emisiunea Generația Z.
Cei opt elevi din clasa a XI-a de la Colegiul Național ,,Sfântul Sava” din București i-au impresionat pe americani cu proiectul lor ,,Zenith Station” care s-ar putea transforma în realitate peste câțiva ani. Oana Bordei și Sasha Iosifescu au vorbit despre experiența lor. Au fost aproape cinci mii de proiecte trimise din peste 25 de țări, dar ideea lor a impresionat juriul. Ei sunt așteptați să vorbească în cadrul Conferinței Internaționale de Dezvoltare Spațială din Florida, la finalul lunii iunie.
,,Zenith Station” este o așezare spațială aflată în orbita unui corp ceresc. Trei ani a durat ca proiectul să se perfecționeze, iar rolurile au fost împărțite după preferințe. Ce a făcut ca stația tinerilor români să se diferențieze de celelalte a fost faptul că nava ar fi construită dintr-un asteroid. Sasha ne-a împărtășit de unde a avut inspirația. El a contactat un cercetător american recunoscut la nivel internațional a cărui lucrare menționa acest aspect. Omul de știință i-a ajutat pe elevi să ducă ideea mai departe decât publicase el anterior.
„Cumva am început și noi ca voi de la zero”
Cei doi menționează că efortul personal al fiecărui membru a fost aspectul esențial. Proiectul lor nu se axează pe un singur domeniu, ci pe fizică, biologie, chimie, informatică și sociologie. Câteva dintre provocările cu care s-au confruntat au fost rotirea navei, obținerea energiei sau cum vor aduce efectiv oamenii. Profesoara de fizică a fost cea care i-a îndrumat, iar diriginta lor nu doar i-a susținut, îi va acompania în vizita din State.
„ (…) bine că suntem opt să ne mai ajutăm unde nu știm așa bine.”
Oana precizează că dimensiunea proiectului ar trebui să fie de 50 de pagini. Astfel, fiecărui participant i s-au atribuit 6-7 pagini. Au avut o problemă, pentru că au realizat că proiectul lor conținea mai multe pagini decât li se ceruse inițial, așa că au fost nevoiți să-și comprime ideile, ,,Noi a trebuit să comprimăm un proiect de 80 de pagini în 50. A fost o provocare.”
Creativitatea și știința nu se exclud una pe cealaltă, sunt în interdependență. Mai mult, Sasha precizează că a învățat din această experiență că „nu trebuie să aștepți să devii adult ca să ai niște idei mari”.
„De câteva luni ne întâlnim cu vicepreședinta de la INSS ce ne ajută să ne pregătim cu speech-ul nostru, cu powerpointul…”
Următorul pas va fi conferința din Florida unde elevii vor vorbi timp de zece minute unei audiențe formate din oameni de la NASA, membri INSS și astronauți. Oana mărturisește că întrebările din partea publicului vor reprezenta marea provocare. După cum precizează, România are tineri excepționali doar trebuie să li se ofere un context pentru a excela.
„Zenith Station” reprezintă mai mult decât un simplu proiect. Poate fi declanșatorul care va aduce o schimbare semnificativă pentru întreaga omenire.
Te invităm să asculți integral episodul pe canalul nostru de YouTube – București FM – unde tinerii menționează cum va arăta stația și forma de guvernare!
Nu uita de Facebook, Instagram și TikTok unde vă așteaptă întotdeauna conținut la înălțime!