Cursă caritabilă – Race for the Cure, duminica 15 iunie

Articol de alinadecu, 12 iunie 2025, 20:30
Fundația Renașterea așteaptă cât mai mulți participanți pe 15 iunie, la Race for the Cure România – cursa pentru Sănătatea Femeii. La eveniment s-au înscris până astăzi peste 4000 de persoane.
Cursa de alergare / plimbare 4 km sau de 0.7 km cu punct de Start/Sosire în Piațeta Regelui, Bd. Kiseleff, organizată de Fundația Renașterea sub sloganul ”FIECARE PAS CONTEAZĂ! PAȘII TĂI SALVEAZĂ VIEȚI!”, a pregătit nenumărate surprize pentru toți participanții și în mod special pentru învingătoarele în lupta cu cancerul, doamnele în tricouri roz.
Traseul cursei de alergare / plimbare de 4 km din București este următorul : Start – Intersecția Bd Kiseleff cu Ion Mincu catre Piata Arcul de Triumf, unde se virează dreapta (fara inconjurarea Arcului), pe trotuarul dreapta al Bd Maresal Constantin Prezan, pana la Piata Charles de Gaulle, continuând pe Bd Aviatorilor pe bretea si trotuar pana la Piata Victoriei, unde se vireaza dreapta pe Bd Kiseleff pana la zona de eveniment si locul de SOSIRE (sensurile de alergare/plimbare 4 km vor fi delimitate de garduri si banda semnalizatoare)
Pink walk 0.7 km are urmatorul traseu : Start – Piațeta Regelui pe Bd Ion Mincu, dreapta prin Parcul Kiseleff (pe langa Casa Doina), cu intoarcere la dreapta in Rond, pe Bd Kiseleff, spre zona de eveniment si SOSIRE, (sensul de plimbare 0.7 km va fi delimitat de conuri si banda semnalizatoare)
Printre participanți se vor număra și susținători celebri ai Fundației Renașterea – vedete ale trusturilor de presă, dar și echipe ale Ambasadelor Italiei și Statelor Unite ale Americii.
Programul evenimentului: ora 8.00 -9.20 – înscriere și ridicare kituri, 8.55 – încălzire pe muzică, 9.20 – start Pink Walk al Învingătoarelor în lupta cu cancerul, 9.30 – start alergare 4 km, 9.32 – start plimbare 4 km, 10.20 – Premiere echipe, 10.40 – Extragere câștigători tombole, 11.10 – Momentul emoționant al baloanelor roz.
Participanții la cursa din 15 iunie, ce va avea punctul de start / sosire în Piațeta Regelui (intersecția Bd Kiseleff cu Bd Ion Mincu), se vor bucura de o mulțime de surprize:
• Muzică antrenantă pregătită de DJ Ionuț Bodonea
• Program de încălzire pe muzică alături de Mădălina Roza
• Activități distractive pentru copii
• Jocuri educative la cornerul de Șah al Fundației Superbet
• Mașini speciale ale Jandarmeriei, Brigăzii Rutiere, Ambulanței București cu personal dedicat zonei de activități pentru copii
• Povești citite de Zâna Poveștilor la cortul Fundației Zurli
• Fotografii la minut oferite de MSD și Medihelp
• Înghețată , apă, sucuri
• Degustare de produse fine dining la food-truck
• Li se va putea măsura tensiunea arterială și vor putea primi săruri de rehidratare
• Cortul Crucii Roșie Române- filiala Sector 1 va asigura Primul Ajutor
• Trofee și diplome pentru cea mai numeroasă, gălăgioasă, amuzant costumată, generoasă sau inimoasă echipă,
• Fiecare participant primește kitul de concurs (tricou și număr de concurs) și participă la Tombola Renașterea (cu premii atractive și surprize, pentru toate categoriile de vârstă)
• Învingătoarele în lupta cu cancerul, Doamnele in Roz, vor participa la Tombola Roz
Fondurile strânse vor fi folosite pentru a oferi investigații medicale gratuite femeilor vulnerabile si peruci din par natural pentru pacientele si copiii diagnosticati cu cancer.
Taxa de înscriere la Race for the Cure România este de 60 lei pentru adulți și 30 lei pentru copiii sub 18 ani.