Ascultă Radio București FM Live

Postul de secretar de stat pentru relaţia cu Instituţiile Prefectului din MAI – desfiinţat

Postul de secretar de stat pentru relaţia cu Instituţiile Prefectului din MAI – desfiinţat
Foto: foto: Adriana Baciu

Articol de arionmihaela, 14 mai 2025, 13:20

Guvernul a aprobat o hotărâre pentru modificarea Hotărârii Guvernului  privind structura organizatorică şi efectivele Ministerului Afacerilor Interne.

Actul normativ prevede eliminarea unui post de secretar de stat – cel pentru relaţia cu Instituţiile Prefectului -, precum şi a unui post de secretar general adjunct.

Astfel, în activitatea de conducere, ministrul va fi ajutat de patru secretari de stat, trei subsecretari de stat şi secretarul general, sprijinit de doi secretari generali adjuncţi.

Atribuţiile aferente domeniului relaţiei cu Instituţiile Prefectului vor fi stabilite, spre coordonare, prin ordin al viceprim-ministrului, ministrul Afacerilor Interne, potrivit legii.

Totodată, se desfiinţează cabinetul aferent postului de secretar de stat, prevăzut cu un număr total de două posturi.

Măsura va contribui la o funcţionare mai eficientă a instituţiei şi la simplificarea procesului de luare a deciziilor, se precizează într-un comunicat al Executivului.

Încă un lot de linii modernizate de tramvai este aproape finalizat
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 18:37

Încă un lot de linii modernizate de tramvai este aproape finalizat

Lucrările la liniile de tramvai 3 și 42, de pe Bulevardul Expoziției și străzile adiacente, au ajuns în faza finală. Municipalitatea a...

Încă un lot de linii modernizate de tramvai este aproape finalizat
Valul de căldură persistă în Capitală
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 18:26

Valul de căldură persistă în Capitală

La noapte, cerul va fi variabil în primele ore și mai mult senin în restul intervalului, iar vântul va sufla în general slab. Temperatura...

Valul de căldură persistă în Capitală
Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 16:36

Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România

Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România, a anunţat, joi, preşedintele Nicuşor Dan. în cadrul unei declaraţii de presă...

Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România
Metoda loverboy – tehnica de manipulare în care cad majoritatea victimelor traficului de persoane din România
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 16:22

Metoda loverboy – tehnica de manipulare în care cad majoritatea victimelor traficului de persoane din România

În această ediție a emisiunii „În comunitate”, cofondatoarea platformei ProTECT, Loredana Urzică, și comisarul de poliție Mihaela Drăguș...

Metoda loverboy – tehnica de manipulare în care cad majoritatea victimelor traficului de persoane din România
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 15:42

Tur ghidat, dezbatere despre reducerea riscului seismic, duminică, la “Străzi Deschise”

Tur ghidat, dezbatere despre reducerea riscului seismic, duminică, la “Străzi Deschise” “Străzi Deschise – Bucureşti,...

Tur ghidat, dezbatere despre reducerea riscului seismic, duminică, la “Străzi Deschise”
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 14:46

Cultura ajunge în spitalele din București. Adolescenții internați vor participa la ateliere de teatru

Parteneriat pentru cultură și sănătate Opera Comică pentru Copii (OCC) a semnat un acord de parteneriat cu Administrația Spitalelor și...

Cultura ajunge în spitalele din București. Adolescenții internați vor participa la ateliere de teatru
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 14:40

Romfilatelia: Fii inteligent şi spune NU drogurilor!

Romfilatelia: Fii inteligent şi spune NU drogurilor! Alăturându-se eforturilor şi campaniilor Inspectoratului General al Poliţiei Române, care...

Romfilatelia: Fii inteligent şi spune NU drogurilor!
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 14:36

Prahova: Toate traseele turistice montane au fost redeschise

Prahova: Toate traseele turistice montane au fost redeschise, anunta  Salvamont Prahova, după ce ele au fost supuse unor verificări şi retuşuri....

Prahova: Toate traseele turistice montane au fost redeschise