Ascultă Radio București FM Live

Serviciul de deratizare, dezinsecţie şi dezinfecţie, delegat Companiei Eco Igienizare pentru o perioadă de 5 ani

Compania va presta aceleaşi tratamente ca în anul 2024, singurele modificări fiind diminuarea numărului de dezinfecţii (de la 12 la 6 treceri, având în vedere că a trecut perioada pandemică).

Serviciul de deratizare, dezinsecţie şi dezinfecţie, delegat Companiei Eco Igienizare pentru o perioadă de 5 ani
Foto: Foto: PMB/ facebook

Articol de arionmihaela, 20 decembrie 2024, 16:25

Gestiunea activităţilor de deratizare, dezinfecţie şi dezinsecţie va fi delegată în continuare Companiei Municipale Eco Igienizare pentru o perioadă de cinci ani, conform unor hotărâri aprobate de Consiliul General al Capitalei.

Costul programului unitar de acţiune pentru anul 2025 este evaluat la 29,2 milioane lei.

Compania va presta aceleaşi tratamente ca în anul 2024, singurele modificări fiind diminuarea numărului de dezinfecţii (de la 12 la 6 treceri, având în vedere că a trecut perioada pandemică). În plus, compania va asigura dezinsecţia împotriva gândacilor la guri de vizitare, cămine şi canale aferente sistemului de transport şi distribuţie a agentului termic, precum şi la nivelul reţelelor tehnico-edilitare de apă/canal.

Directoarea Direcţiei Servicii Publice, Roxana Şunică, a explicat joi, în şedinţa Comisiei pentru utilităţi publice şi salubritate, că în vederea elaborării studiului de oportunitate au fost analizate tarifele practicate de alte 15 unităţi administrativ teritoriale din România. Din acest document a reieşit că CMEIB practică tarife de 2,4 – 13 ori mai mici, comparativ cu cele mai mari patru UAT-uri care au delegat gestiunea către companii private.

Consiliul General a aprobat vineri şi un proiect  pentru eficientizarea şi modernizarea sistemului de iluminat public pe 658 de străzi, din şapte zone ale Municipiul Bucureşti.

PMB vizează obţinerea banilor necesari prin “Programul privind sprijinirea eficienţei energetice şi a gestionării inteligente a energiei în infrastructura de iluminat public”, finanţat din Fondul pentru Mediu.

Valoarea totală a investiţiei este de 59.991.885 lei, inclusiv TVA, iar cofinanţarea asigurată de Municipalitate ar urma să reprezinte 147.728 lei.

Directoarea Direcţiei Servicii Publice, Roxana Şunică, a precizat joi, în şedinţa Comisiei pentru utilităţi publice şi salubritate, că în cazul în care proiectul va fi aprobat şi va obţine finanţare AFM, 9.855 de corpuri cu sodiu vor fi înlocuite cu aparate cu tehnologie LED şi sistem de telegestiune. Proiectul vizează zone care au legătură cu investiţiile demarate deja, astfel încât să există o “cursivitate” în procesul de modernizare a sistemului de iluminat public.

Foștii sefi ai Jandarmeriei, achitați în dosarul 10 august
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 12:31

Foștii sefi ai Jandarmeriei, achitați în dosarul 10 august

Tribunalul Militar Bucureşti a decis astăzi achitarea foştilor şefi ai Jandarmeriei implicaţi în reprimarea violentă a manifestanţilor la...

Foștii sefi ai Jandarmeriei, achitați în dosarul 10 august
Ziua Mondială a Donatorului de Sânge: procedura de donare, beneficiile donatorilor și criteriile de eligibilitate
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 11:37

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge: procedura de donare, beneficiile donatorilor și criteriile de eligibilitate

Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Transfuzie Sanguină, în anul 2025, țara noastră a avut aproximativ 352.000 de donatori...

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge: procedura de donare, beneficiile donatorilor și criteriile de eligibilitate
Instanța dă peste cap planurile Primăriei Sectorului 1 privind salubrizarea
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 11:35

Instanța dă peste cap planurile Primăriei Sectorului 1 privind salubrizarea

Judecătorii de la Tribunalul Municipiului București au anulat, vineri, Hotărârea Consiliului Local al Sectorului 1, prin care acesta luase act de...

Instanța dă peste cap planurile Primăriei Sectorului 1 privind salubrizarea
ONG-urile cer suspendarea licitației pentru întreținerea spațiilor verzi din Sectorul 1
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 09:43

ONG-urile cer suspendarea licitației pentru întreținerea spațiilor verzi din Sectorul 1

Peisagista Diana Culescu și specialista în arboricultură Andreea Răducu Lefter, alături de 16 organizații neguvernamentale, i-au adresat o...

ONG-urile cer suspendarea licitației pentru întreținerea spațiilor verzi din Sectorul 1
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 09:15

Bine de citit: Karlsson de-pe-acoperiș

Am o mare rugăminte, dragi copii. După ce veți citi această carte, nu vă apucați în niciun caz să umblați pe diverse acoperișuri, sperând...

Bine de citit: Karlsson de-pe-acoperiș
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 08:49

Taxa de traversare a Podului Giurgiu-Ruse va putea fi plătită online

Tariful de traversare a Podului Giurgiu-Ruse va putea fi plătit online de astăzi, începând cu ora 10:00. Taxa se poate plăti prin intermediul...

Taxa de traversare a Podului Giurgiu-Ruse va putea fi plătită online
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 08:37

Au început lucrările pe Bulevardul Timișoara!

Au început lucrările pe Bulevardul Timișoara din Sectorul 6. Potrivit administrației locale, intervențiile vor dura maximum 2 luni. În acest...

Au început lucrările pe Bulevardul Timișoara!
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 07:37

Rezultate de la Cupa Mondială 2026 și programul zilei de luni!

Suedia a învins-o categoric pe Tunisia, scor 5-1, în grupa F de la Cupa Mondială 2026. În aceeași grupă, Ţările de Jos au remizat cu Japonia,...

Rezultate de la Cupa Mondială 2026 și programul zilei de luni!