Ascultă Radio București FM Live

Prin artă spre noi înșine

Prin artă spre noi înșine

Articol de Maria Gheorghiu, 16 aprilie 2020, 13:28

Suntem în Săptămana Mare cea mai grea perioadă din an pentru creștini și o traversăm încercand să pătrundem, fiecare după posibilități, Taina Invierii, Taina Luminii Divine.
De foarte multe ori acest lucru se întâmplă prin mijlocirea artei; pentru că arta în esența ei este divină.
Există desigur în fiecare dintre noi, în cantități variabile, o fărâmă de Divinitate și tare bine ar fi dacă am fi cu toții conștienți de asta.
Izolarea în care suntem cu toții obligați să trăim acum poate avea și partea ei bună, dacă ne gândim la timpul pe care îl putem petrece stând de vorbă cu noi înșine, încercând să găsim răspunsuri la unele întrebări: mai cu seamă acele întrebări care au trecut ani la rândul razant pe langă noi, ca o părere, de fiecare dată cand calendarul ne aducea aminte că suntem creștini, botezați și iubiți de Dumnezeu.
Se întamplă asta mai ales în perioada Sărbătorilor Pascale pentru că acestea vorbesc de suferința prin care trebuie să treci pentru a găsi drumul cel bun.
Ei bine, anul aceasta numai să nu vrem nu avem timp pentru a găsi drumul spre noi înșine. Cărări de lumină să facem și asta doar cu puțin răgaz asupra celor nevăzute care țin de suflet.
Mă gandesc la faptul că de foarte multe ori am avut ocazia să fim buni și nu am fost; am avut ocazia să fim răi și am folosit acea ocazie pentru a încerca să ne dovedim superioritatea într-un moment al vieții.
In fiecare dintre noi, binele si răul sălășuiește în aceeași măsură. Stă în puterea fiecăruia să înfrângă fiara din el, cum tot in puterea fiecăruia stă dorința de a face bine, nefăcând râu. Stiți vorba aceea: ”hrănește lupul cel bun ”…
Toma George Maiorescu spunea că „numai în situații limită, omul isi dezvăluie adevarata identitate, executând aproape automat poruncile instinctului de conservare, smulgându-și mâștile”, fiind ceea ce de fapt este si nu ceea ce societatea la un moment dat l-a obligat să devinâ.
Ei bine, acum purtăm măști obligatoriu dar ele nu au nici o legătură cu măștile despre care vorbește scriitorul. Masca, în toate împrejurările este o formă de autoapărare. Cele vizibile ne apără de virusuri, cele invizibile pe care uneori le purtăm când ieșim în lume ne protejează de propriile noastre slăbiciuni.
Dacă sapi adânc în sufletul omului fără suflet la vedere, e imposibil să nu dai de sentimente. Se spune că omul cu adevărat bun, este acela care ar fi putut fi rău și n-a fost. Dar există și oameni care căutând adevărul, n-au găsit alt drum spre el decăt greșeala. E adevărat, suntem răspunzători de ceea ce suntem dar avem si puterea de a face din noi ceea ce dorim să fim. Și atunci vine firesc întrebarea: cât de greu poate fi drumul spre noi insine și cât de pretentios? 
Artiștii lumii sunt cei care lucrează cu asta; unii au eșuat lamentabil crezând în autosuficiența lor că ei sunt răspunsul la întrebare: alții și-au petrecut întreaga viață căutand să identifice mesajul divin. „Scopul artei este de a pregăti spiritul uman să perceapă binele. Nu poate fi imaginată o operă care ar putea să împingă pe cineva să facă rau.” (Andrei Tarkovski)
Omul este o ființă pe cât de puternică, pe atăt de fragilă, granița dintre bine si rău e atât de subtire! Artiștii lumii sunt ființe privilegiate și asta pentru că au primit la naștere talanți pe care să-i înmulțească. Ce frumos spune poeta Clara Mărgineanu într-un poem:
”Artiștii lumii încearcă să înoate
Chiar sub asfalt, când sunt respinși sau triști
Pot fi bolnavi, ciudați, dar peste toate 
Iubiți divinitatea din artiști!”
Cu toții putem fi mai buni apelând la mijoacele artei. Spuneți cinstit, de câte ori după ce ați ascultat un cântec, ați văzut un film, ați citit o carte nu ați avut impresia că sunteți mai buni sau că ar trebui să priviți cu alți ochi lumea?
”Spiritul uman nu suportă apăsarea și atunci începe să călătorească într-o lume ideală, în care este liber să se dezbrace de convenții. O călătorie lucidă în real l-ar putea sufoca.” De aceea poate a fost inventată ideea de real sublimată în artă, cum foarte frumos a spus-o cândva Nichita. Acolo e esența, avalanșa sentimentelor care incetează să se mai ascundă după gratiile constiintei.
Cum altfel să pătrunzi în universul nevăzut al artei atat de necesar vindecătoare? 
Să cobori în adancul ființei tale, să-i pătrunzi tenebrele și înțelegând, să le depășești ca să te poți înalța! Ce gănd de lumină cu respirație divină!
Scriind acestea mi-am adus aminte de poetul Laurian Stănchescu și de vorbele lui cu talc: ”Oamenii și Dumnezeu se văd fiecare în mai multe feluri și toate acestea se întamplă fiindcă nimeni nu știe dacă există în revelația celuilalt”
Gând de Lumină tuturor!
Cum să… apreciezi copilul pentru cine este, nu doar pentru rezultatele lui?
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 06:54

Cum să… apreciezi copilul pentru cine este, nu doar pentru rezultatele lui?

Este sezonul examenelor – capacitate, bacalaureat, admitere – și mulți părinți trăiesc aceeași tensiune ca și copiii lor. În cel mai...

Cum să… apreciezi copilul pentru cine este, nu doar pentru rezultatele lui?
PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veştea
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 18:25

PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veştea

Pentru a susţine viitorul Cabinet, social-democraţii au solicitat să deţină nouă funcţii de miniştri şi funcţia de secretar general al...

PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veştea
Bolojan – PNL propune partidelor şi preşedintelui un pact naţional pentru susţinerea unui guvern minoritar
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 18:12

Bolojan – PNL propune partidelor şi preşedintelui un pact naţional pentru susţinerea unui guvern minoritar

Bolojan a explicat că există două ipoteze de guvern minoritar: unul format de PSD cu partidele care vor dori, în mod transparent, să facă parte...

Bolojan – PNL propune partidelor şi preşedintelui un pact naţional pentru susţinerea unui guvern minoritar
Vremea se menține călduroasă, cu disconfort termic în creștere
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 18:00

Vremea se menține călduroasă, cu disconfort termic în creștere

La noapte, cerul va fi variabil, iar vântul va sufla în general slab. Temperatura minimă va fi de 17…19 grade. Luni, vremea va fi în...

Vremea se menține călduroasă, cu disconfort termic în creștere
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 15:34

Congres PNL – Două rezoluţii adoptate: se cere demisia lui Veştea, Bode, Bogdan, Thuma şi Gorghiu

„Congresul reconfirmă deciziile luate de Biroul Politic Naţional extins în legătură cu situaţia politică din ultimele 60 de zile, Partidul...

Congres PNL – Două rezoluţii adoptate: se cere demisia lui Veştea, Bode, Bogdan, Thuma şi Gorghiu
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 14:21

Patru zile de veme călduroasă şi disconfort termic în Bucureşti, dar și perioade cu furtuni şi grindină

Astfel, până luni dimineaţa la ora 9:00, vremea se va menţine călduroasă, iar disconfortul termic va fi în creştere. Cerul va fi variabil, cu...

Patru zile de veme călduroasă şi disconfort termic în Bucureşti, dar și perioade cu furtuni şi grindină
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 13:01

UPDATE: Congres Extraordinar al PNL. Se decide noua structură de conducere a partidului

Conform anunţului oficial, la eveniment au fost convocaţi 2.500 de liberali şi şi-au înregistrat prezenţa 1.793 de delegaţi, reprezentând...

UPDATE: Congres Extraordinar al PNL. Se decide noua structură de conducere a partidului
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 11:18

CM 2026 – CM 2026: Japonia a câştigat meciul 1.000 al Cupei Mondiale

Selecţionata Japoniei a învins echipa Tunisiei cu scorul de 4-0, în meciul cu numărul 1.000 din istoria Cupei Mondiale de fotbal, arbitrat de...

CM 2026 – CM 2026: Japonia a câştigat meciul 1.000 al Cupei Mondiale