Ascultă Radio București FM Live

După molimă, vine foametea…?!

După molimă, vine foametea…?!

Articol de Mircea Apostolescu, 16 martie 2020, 15:30

Încă din intunecatul Ev Mediu, oamenii reacționează în același fel, pe timp de molimă.

Atunci când ciuma sau holera dădeau buzna în orașele medievale, toată lumea se ascundea în case. Băteau ușile și ferestrele în cuie și așteptau să treacă molima și să vadă cine scapă.

Dacă într-o casă murea cineva de ciumă sau holeră, făceau cu cărbune o cruce neagră pe ușă, semn că cei din interior erau damnați și nimeni nu trebuia să mai ia contact cu ei, până nu mureau, ca să fie arși împreună cu restul hoiturilor.

Totul se oprea. Se opreau meșteșugurile, se oprea agricultura, căci toată lumea se ascundea și aștepta să treacă molima. Se oprea negoțul, fiindcă nu mai erau primiți negustorii străini în cetate.

După ce molima își lua tributul, zeciunid locuitorii orașului, când supraviețuitorii ieșeau, în sfârșit, din ascunzători constatau că nu mai aveau de nici unele. Și, atunci, după molima respectivă, venea sărăcia lucie, venea foametea. Care vămuiau și ele vieți de oameni, cam tot atât cât ciuma sau holera.

Dacă cineva stă liniștit la gândul că cei puternici, în înțelepciunea și iubirea lor față de popor, au dat sau or să dea poruncă să fie plătiți oamenii cât timp stau acasă, înseamnă că acela care stă liniștit cu această visare nu înțelege cum funcționează economia.

Patronilor din privat nu le poți impune să plătească salarii, atâta timp cât ei nu fac bani, au afacerile închise. Dacă nu scoate bani, patronul va disponibiliza angajații și cu asta basta!

Am stat azi de vorbă cu patroni și angajați din industria de evenimente, de alimentație publică, cluburi, baruri, restaurante și ospitalitate, adică hoteluri.

Toți patronii din domeniu, cei din Centrul Istoric, spre exemplu, spun că au redus, deja, salariile cu 20-30% și că vor urma disponibilizările.

Pentru că afacerile lor au murit și au de plătit chirii, salarii etc.

Angajații realizează că, atâta timp cât nu fac bani, patronii nu vor avea de unde să-i plătească. Știu că vor fi, cât de curând, trimiși în șomaj și sunt disperați pentru că nu există nici măcar o perspectivă clară în ceea ce privește perioada cât va dura această situație.

Mulți dintre angajații din privat îi invidiază pe cei de la stat, pentru că își vor primi oricum salariile, spun ei.

Aceasta este, însă, o falsă siguranță. Dacă economia reală nu merge, statul nu are de unde să încaseze taxe și impozite. Prin urmare, nu va avea de unde să plătească pensii și salarii.

Vor urma tăieri de pensii și salarii, curbe de sacrificiu cu disponibilizări de sute și mii de salariați…

Deci, și în secolul XXI ca și în Evul Mediu după molima coronavirusului va veni foametea…?!

Amenzi de peste 15.000 de lei pentru parcagii şi pentru lipirea ilegală a afişelor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 18:08

Amenzi de peste 15.000 de lei pentru parcagii şi pentru lipirea ilegală a afişelor

Astfel, trei sancţiuni au fost aplicate pentru lipirea afişelor în zonele Magheru, Ştirbei Vodă şi Bd. Carol I. „Le-am confiscat afişele...

Amenzi de peste 15.000 de lei pentru parcagii şi pentru lipirea ilegală a afişelor
Vremea se menține călduroasă și instabilă în Capitală
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 18:04

Vremea se menține călduroasă și instabilă în Capitală

La noapte, cerul va avea înnorări temporare și vor fi condiții pentru ploi slabe de scurtă durată. Vântul va sufla slab până la moderat, iar...

Vremea se menține călduroasă și instabilă în Capitală
Cabron și Vlad Cireșan, despre hitul „Ani și ani la rând”: „Nu e doar o piesă nostalgică, e despre greșelile care ne construiesc”
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 17:45

Cabron și Vlad Cireșan, despre hitul „Ani și ani la rând”: „Nu e doar o piesă nostalgică, e despre greșelile care ne construiesc”

„Ani și ani la rând” are toate ingredientele unui hit de vară, însă, dincolo de referințele la Costinești, Vama Veche și vacanțele...

Cabron și Vlad Cireșan, despre hitul „Ani și ani la rând”: „Nu e doar o piesă nostalgică, e despre greșelile care ne construiesc”
UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 17:19

UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului

UNMUTE spațiul participativ în care profesori, elevi, cercetători și lideri educaționali devin co-autori ai unei conversații reale despre...

UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:53

„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB

Spectacolul concert „Mai e vreun candidat?” de Ada Milea are premieră la  Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, pe 24 și 25...

„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:52

Românii revin la știrile de calitate și devin mai sceptici față de informațiile online

Un an care a schimbat relația publicului cu presa Cea de-a 15-a ediție a Reuters Institute Digital News Report confirmă o tendință pozitivă în...

Românii revin la știrile de calitate și devin mai sceptici față de informațiile online
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:51

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5

Astăzi, la inițiativa edilului Vlad Popescu Piedone, Consiliul Local al Sectorului 5 a adoptat mai multe hotărâri foarte importante pentru...

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:42

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3. Teava face legatura cu un bloc. Ca masura preventiva a fost realizata evacuarea tuturor...

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3