Ascultă Radio București FM Live

Lecția nr. 1 la școală: Cum să fii om?

Lecția nr. 1 la școală: Cum să fii om?

Articol de bucurestifm, 9 septembrie 2019, 09:30

Prima zi de școală este un moment foarte important, atât pentru părinți, cât mai ales pentru copiii acestora. Totuși, pentru copii, care fac tranziția de la gradiniță (unde accentul se pune mai mult pe distracție) la școală (unde apar reguli noi, neștiute până atunci de unii elevi), acest moment unic în viața lor poate fi copleșitor și stresant. Unii copii sunt foarte încântați de ideea de colegi noi, litere, cifre, dar în același timp, alți copii devin speriați de perspectiva temelor sau a noilor colegi.

Potrivit psihologului Lenke Iuhoș, conceptul de școală s-a modificat odată cu timpul, iar adevărata schimbare s-a petrecut după Revoluția Industrială, când oamenii erau pregătiți să fie “unelte” (să deprindă automatisme), și mai puțin să gândească liber, să aibă idei revoluționare. Această nouă paradigmă se păstrează și în ziua de azi, când elevul este copleșit de numărul foarte mare de informații încă din prima zi de școală, iar acest lucru îi poate schimba brutal percepția despre lume și viață.

“Școlile din România ar trebui să promoveze sisteme de valori pro-sociale și să construiască adevărate caractere, dar din păcate, în sistemul actual de învățământ încă mai funcționează educația punitivă, în care elevul este pedepsit pentru ceea ce nu știe, nu valorificat pentru ceea ce știe. Din nefericire, unii profesori încă mai punctează – și o fac mult prea ușor – un scurt moment de neatenție sau de necunoaștere, și etichetează acel moment ca fiind nivelul general de cunoaștere al elevului. Atât în școală, cât și în viață, oamenii au momente mai bune sau mai rele, sunt mai încrezători sau mai emoționați, mai fericiți sau mai triști, iar societatea sau profesorii ar trebui să recompenseze mai des momentele bune, deoarece în cazul educației vorbim de continuitate. Consider că prima și cea mai importantă lecție, pe care trebuie să o învețe un elev, este lecția omeniei: încurajați să fie respectuoși, iubitori, empatici, să aibă o gândire critică, să nu se teamă să își exprime liber gândurile și sentimentele, iar pe acest fundament sănătos să se construiască educația lui cognitivă”, explică psihologul Lenke Iuhoș.

Să venim cu drag la școală!

Uniunea Europeană a lansat sloganul “Să venim cu drag la școală”, încercând să încurajeze sistemele educaționale europene să adopte un stil prietenos de educație, în schimbul unuia înfricoșător și traumatizant pentru elevi. “Un elev încurajat, lăudat, apreciat – chiar dacă are și părți negative – va veni cu drag la școala și va dori să își schimbe comportamentele negative. El se va simți apreciat, iubit, respectat, iar acest lucru se numește motivație. Elevii au nevoie să se simtă în largul lor la școală, să nu le fie frică să pună întrebări dacă nu știu și să răspundă liber, fără teama de a fi certați sau pedepsiți de profesori dacă nu au răspuns corect”, incheie psihologul Lenke Iuhoș.

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:17

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea ‘Lia Manoliu’, date în folosinţă de la 1 iulie, transmite PMB, miercuri, pe pagina sa de...

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie
Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:11

Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 

De aceea, proiectul „Lumea digitală pentru seniori”, lansat de Fundația Regală Margareta a României, își propune să-i ajute pe oamenii în...

Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 
Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:58

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR este de aproximativ 60%, mult sub pragul recomandat pentru imunitatea colectivă. Aceasta este...

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:38

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România

Evenimentul a prezentat mai multe obiecte de artă create de artiști români și internaționali, printre care se numără: Raluca Băraru, Tatiana...

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:26

Fondul de Sănătate este stabil financiar

Fondul de Sănătate este stabil financiar; spitalele vor transmite cheltuielile în detaliu, transmite preşedintele CNAS, Horaţiu Moldovan. El a...

Fondul de Sănătate este stabil financiar
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:17

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă

O cursă fără limite pe traseele din Apuseni Maratonul Apuseni a găzduit o premieră în sportul montan românesc. Cinci sportivi cu...

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:13

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României Sistemul anti-dronă Merops a fost pus la dispoziţia...

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:06

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit, spune Preşedintele Casei Naţionale de...

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit