Ascultă Radio București FM Live

Atentie!-Maternitățile publice și private la control!

Atentie!-Maternitățile publice și private la control!
Foto: arhivă

Articol de , 29 noiembrie 2018, 20:11

Inspectorii sanitari din Direcția de sănătate publică București efectuează în această perioadă un control în maternitățile publice și private din București

Sunt verificate condițiile igienico-sanitare, respectarea protocoalelor de sterilizare, dezinfecție, instruirea personalului medical privind respectarea regulilor de igienă a mâinilor și a Precauțiunilor Universale și de Contact,  precum și respectarea circuitelor pentru pacienți. Controlul inspectorilor sanitari se va extinde în toate maternitățile din țară.

Spitalul Clinic de Urgenta “Grigore Alexandrescu” a semnalat Direcției de Sănătate Publică București (DSPMB) depistarea unor pacienți copii cu infecții stafilococice născuți în Spitalul Clinic de Obstetrica-Ginecologie “Prof. Dr. Panait Sirbu”.

DSPMB a dispus efectuarea unei verificări în Spitalul Clinic de Urgență “Grigore Alexandrescu” și a constatat că, începând cu data de 24.10.2018 și până în prezent au fost internați 15 pacienți, copii proveniți de la Spitalul Clinic de Obstetrică-Ginecologie “Prof. Dr. Panait Sîrbu”, din care 12 copii confirmați cu stafilococ auriu MRSA. Pentru alți 2 copii se așteaptă rezultatele de laborator, iar unul dintre copii nu a fost confirmat cu MRSA.

Din aceștia, în prezent se mai află internați 8 copii la Spitalul Grigore Alexandrescu.

În acest context, în Spitalul Grigore Alexandrescu au fost instituite o serie de măsuri, precum izolarea pacienților conform “precauțiunilor de contact”, supravegherea cazurilor la transferul pe secții pentru aplicarea în continuare a precauțiilor de    contact, respectarea Ghidului spitalului privind recomandările referitoare la aplicarea precauțiilor de contact, a protocolului privind igiena mâinilor și purtarea echipamentului de protecție și a protocolului privind dezinfecția, monitorizarea cazurilor, informarea imediată a DSPMB privind eventuale noi cazuri.

Totodată, membrii echipei DSPMB s-au  deplasat pentru verificări și la Spitalul Clinic de Obstetrică-Ginecologie “Prof. Dr. Panait Sîrbu” și au solicitat conducerii spitalului un punct de vedere referitor la situația semnalată.

Spitalul Clinic de Obstetrică-Ginecologie “Prof. Dr. Panait Sîrbu” a anunțat inspectorii sanitari că, pentru limitarea focarelor au fost luate mai multe măsuri:

–         Reinstruirea personalului medico-sanitar (medici, asistente, infirmiere) referitor la respectarea procedurilor de curățenie, dezinfecție și dezinfecție terminală

–         limitarea internărilor în Spitalul Clinic de Obstetrică-Ginecologie “Prof. Dr. Panait Sîrbu” pentru o perioadă de 14 zile – 14.11-28.11.2018 – pentru a se efectua după externarea pacientelor lucrări etapizate pentru curățenie, dezinfecție și dezinfecție terminală a tuturor spațiilor din Pavilionul A – Obstetrică-Ginecologie 1, Neonatologie, ATI, Bloc Operator, Sala Nașteri

–         Reinstruirea personalului cu privire la Igiena mâinilor conform procedurilor interne și protocoalelor existente și Precauțiunilor Universale și de Contact

–         Implicarea șefilor de secție și a asistentelor șefe în prevenirea și combaterea IAAM conform legislației curente

–         S-au recoltat exudate nazale de la un numar de 49 persoane din secția de neonatologie (din totalul de 55 persoane) ; pentru 38 de persoane s-au obținut rezultatele  probelor recoltate, care au relevat că 11 sunt purtători de Stafilococ Auriu MRSA, restul de 27 fiind negativi. Urmează a fi recoltate și de la celelalte persoane.

–         Rezultatul exudatelor nazale au fost înaintate către secția de neonatologie prin adresa 10997/12.11.2018 cu recomandarea conform ghidurilor internaționale privind decolonizarea purtătorilor.

Mai mult, echipa DSPMB a făcut recomandări privind:

–         Continuarea măsurilor instituite de către unitatea sanitară referitoare la respectarea procedurilor de curățenie, dezinfecție / dezinfecție ciclică/ dezinfecție terminală cu mențiunea că toate aceste manopere vor fi completate în graficele de curățenie și dezinfecție,

–         Limitarea internărilor pentru această perioadă cu respectarea următoarelor criterii:

o   Se vor asigura urgențele medico-chirurgicale

o   Se vor interna doar sarcini peste 35 de săptămâni

o   Sarcini la termen în travaliu

o   Sarcini cu membrane rupte

o   Sarcini la termen cu urgențe obstetricale

o   Sarcini la termen cu comorbidități ce pot pune în pericol viața fătului și/sau a mamei

–         Instituirea tratamentului purtătorilor de Stafilococ Auriu MRSA conform buletinelor de analiză și a antibiogramelor

–         Efectuarea recontrolului dupa terminarea tratamentului

–         Purtarea corectă de către întregul personal a echipamentului de protecție de unică folosință, cu precădere a mățtilor de tip chirurgical

–         Respectarea regulilor de igienă a mâinilor și a Precauțiunilor Universale și de Contact

–         Anunțarea telefonică imediată la DSPMB a oricărei suspiciuni de colonizare/IAAM atât la mame/lehuze cât și la personalul medico-sanitar.

Controlul la Spitalul Clinic de Obstetrică-Ginecologie “Prof. Dr. Panait Sîrbu”, precum și în celelalte maternități se află în desfășurare.

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:51

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5

Astăzi, la inițiativa edilului Vlad Popescu Piedone, Consiliul Local al Sectorului 5 a adoptat mai multe hotărâri foarte importante pentru...

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:42

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3. Teava face legatura cu un bloc. Ca masura preventiva a fost realizata evacuarea tuturor...

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:58

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera

Primăria Municipiului București a lansat licitația pentru unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură rutieră din nordul...

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:38

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda

Doi bărbați, în vârstă de 35 și 39 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT, fiind acuzați de efectuarea, fără drept, de operațiuni...

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:07

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53

La doar șase luni de la deschidere, Teatrul Grivița 53 își anunță a patra premieră: „Funny Games”, adaptare scenică după filmul lui...

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:59

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?

Specialistul în make-up therapy și antrenament facial a vorbit despre sănătatea pielii, rutina simplă de îngrijire și importanța acceptării...

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:56

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență

Muzeul Municipiului București prezintă, la Palatul Suțu, expoziția temporară “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru...

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:22

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere

Primăria Sectorului 1 a început amplasarea a peste 100 de jardiniere de mari dimensiuni, în cadrul unui program de amenajare urbană menit să...

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere