UPDATE: Dosar la DNA în legătură cu ordonanța de urgență privind modificarea legislației penale
Articol de Sabina Lapadatescu, 2 februarie 2017, 10:56 / actualizat: 2 februarie 2017, 12:17
UPDATE: Ministerul Justiţiei a anuntat că nu are în vedere reorganizarea Direcţiei Naţionale Anticorupţie şi a Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism.
Ministerul Justiţiei a confirmat însă că a primit ieri o solicitare din partea DNA de a transmite, în original, toate înscrisurile care au legătură cu elaborarea şi emiterea ordonanţei de urgenţă privind modificarea Codurilor penale, precum şi cu proiectul de lege referitor la graţiere, transmite Agerpres.
—————–
Procurorul general afirmă că la DNA există un dosar în legătură cu adoptarea ordonanței de urgență privind modificarea legislației penale.
Augustin lazar a declarat că “există un dosar pe rolul instituției, care are o anumită legătură”, informează Agerpres.
Pe de altă parte, procurorul general spune că o eventuală decizie de adoptare a unei ordonanţe de urgenţă pentru contopirea DNA şi DIICOT ar reprezenta “o eroare fundamentală”.
El consideră că într-un astfel de caz nu ar mai fi vorba de o inabilitate, ci chiar de o altă strategie, dar care să nu fie de combatere a criminalităţii.
În opinia sa, o astfel de măsură nu ar fi nici urgentă şi nici necesară.
Procurorul general a precizat că orice decizie privind reorganizarea sistemului judiciar nu poate fi luată fără consultarea prealabilă a instituţiilor din domeniu, transmite Agerpres.