Ascultă Radio București FM Live

Campanie dedicată vinului românesc

Campanie dedicată vinului românesc

Articol de Stefania Grigore, 25 octombrie 2016, 14:28

Campania “Iubesc Vinul Românesc” continuă: În perioada 28 – 30 octombrie, are loc a 6-a ediție a salonului Vintest București

Salonul de vinuri Vintest București face parte din eforturile depuse în campania „Iubesc vinul Românesc”, o campanie de informare și educare inițiată în 2014 de expertul degustator Lucia Pîrvu, Vinvest – salonul de vinuri din Timișoara – și Asociația de Cultură și Promovare a Vinului.
„Ne propunem ca prin acest salon să venim puțin mai aproape de consumatorul final, să-l educăm cu privire la consumul vinului autohton. Vorbim de vin cu denumire de orgine controlată – DOC, vin cu indicație geografică – IG, vin varietal, dar mai important, e vorba de vinul nostru românesc.”, declară Lucia Pirvu, expert degustător.

În programul salonului Vintest de anul acesta au fost incluse și 3 pre-evenimente de degustare, realizate cu aportul producătorilor de vin și sustinute de organizatorii salonului împreună cu profesori din cadrul USAMVB, prof. dr. Arina Antoce, prof dr. Adrian Peticila și prof. dr. Ioan Namoloșanu. Cele trei evenimente premergătoare salonului s-au ținut în incinta USAMVB (Universitatea de Agricultură București) și s-au adresat studenților si masteranzilor acestei instituții educaționale. Aceștia au avut ocazia să deguste soiuri de viță-de-vie autohtone, precum: Festească Regală, Busioacă de Bohotin, Tămâioasa Românească, Fetească Alba, Fetească Neagră, Negru de Drăgășani, oferite de 12 producători locali.
”Ne-am propus ca prin aceste pre-evenimente să oferim studenților facultății oportunitatea și cadrul formal de a interacționa la prima mână cu câteva dintre soiurile tradiționale celebre și de ce nu, să le trezim interesul de a interacționa și cu mai mulți producători la salonul de săptămâna aceasta.” declară Lucia Pîrvu.

În cadrul salonul de vinuri vor putea fi degustate mai mult de 220 de vinuri de la crame cu vinuri din soiuri de viță-de-vie autohtone cu renume.
Pe lângă posibilitatea de a interacționa direct cu producătorii de vin preferați sau de a descoperi soiuri noi de vin la standurile expozanților, organizatorii salonului Vintest București le oferă tuturor iubitorilor de vin două motive în plus pentru a vizita salonul din această toamnă.
Prin cumpărarea unui bilet, vizitatorii au posibilitatea de a participa la una dintre degustările speciale din Biblioteca de Vinuri Autohtone. Sticlele cu soiuri românești prezentate în această bibliotecă creionează o parte din imaginea României viticole. Degustările vor fi organizate pe toată durata evenimentului, într-un spațiu dedicat, iar participanții vor avea astfel posibilitatea de a afla mai multe informații despre vinurile unui producător direct de la experți in domeniu, ca oenologi sau somelieri.
În plus, vizitatorilor li se vor pregăti multe alte surprize pe parcursul evenimentului. Toamna aceasta vizitatorii pot caștiga weekenduri de vis, cine în restaurante cu specific românesc sau premii în vin.

Salonul Vintest se desfăsoară în acest an la Sala de Marmură, în cadrul Casei Presei Libere din București, pe parcursul a trei zile: 28, 29 și 30 octombrie. Intrarea în salon se face pe bază de invitație sau bilet, iar înscrierea la degustările producătorilor autohtoni se face personal în cadrul salonului.

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 22:57

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33

Sibiu găzduiește cea mai amplă expoziție dedicată artistului Ștefan Câlția. În incinta fostei Școli Pedagogice a Mănăstirii Ursulinelor...

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33
Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 17:54

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA
Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 17:49

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB

Reputatul regizor Andrei Șerban a fost numit în funcția de Director onorific  al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București, cu...

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB
„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 16:09

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO

Acest lucru s-a întâmplat în cadrul campaniei naționale „Hai la Muzeu”, realizată de Comisia Națională a României UNESCO în parteneriat...

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 15:32

VIDEO| Cum alegem destinațiile în 2026? Sfaturile Danei Gonț pentru călătorii mai inspirate

Jurnalista și creatoarea de conținut Dana Gonț a fost invitata emisiunii „Bună dimineața, București!”, unde a vorbit despre transformările...

VIDEO| Cum alegem destinațiile în 2026? Sfaturile Danei Gonț pentru călătorii mai inspirate
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 12:42

Weekend Sessions încheie sezonul de vară cu un eveniment special în curtea Palatului Regal

Weekend Sessions, inițiativa culturală care promovează apropierea publicului de muzeele și spațiile culturale ale Bucureștiului, încheie...

Weekend Sessions încheie sezonul de vară cu un eveniment special în curtea Palatului Regal
Timp Liber luni, 22 iunie 2026, 23:30

Viața cu celălalt” – povestea unei comunități care a trăit multiculturalitatea înainte de Europa

Cartea ”Viața cu celălalt. Poveste despre oameni, limbi și rânduieli la sașii din Criț”, semnată de jurnalista Ruxandra Hurezean, a fost...

Viața cu celălalt” – povestea unei comunități care a trăit multiculturalitatea înainte de Europa
Timp Liber luni, 22 iunie 2026, 16:53

„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB

Spectacolul concert „Mai e vreun candidat?” de Ada Milea are premieră la  Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, pe 24 și 25...

„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB