Ascultă Radio București FM Live

O inimă regală pentru România

O inimă regală pentru România
Foto: foto: ziuaconstanta.ro

Articol de Maria Gheorghiu, 29 octombrie 2015, 14:50 / actualizat: 29 octombrie 2015, 15:55

Acum 140 de ani se năștea, în familia regală britanică, (la Eastweel Park) cea care avea să devină REGINA MARIA A ROMANIEI.
La 17 ani, a venit să domnească peste o țară despre care nu știa aproape nimic, dar care i-a devenit atât de dragă încat și-a pus viața întreagă în slujba ei. A învătat să o iubească, să o prețuiască și să o apere în toate împrejurările. A fost unul din cei mai străluciți ambasadori pe care i-a avut România vreodată. A ridicat portul popular românesc la rang de modă la Curțile Europei și în America. A îmbrăcat haina militară și a pășit în prima linie a frontului, imbărbătând soldații. A fost prezentă și în spatele frontului îngrijind răniții în uniforma Crucii Roșii (de aici apelativul ”Mama răniților”).

A fost singura Regină a Romaniei Mari, pentru care a depus eforturi diplomatice susținute la încheierea Primului Război Mondial. ”E greu să vorbești de propria-ți durere, cand atat de mari sunt suferințele tuturor. Totuși vorbesc azi de mine, pentru că știu că durerea mea este durerea țării întregi: că mii și mii de glasuri răspund glasului meu atunci cand plâng durerea obștească și tot ceea ce a rămas dincolo de linia de foc, care, ca o rană pe sânul unei mame, a tăiat în două patria noastră iubită. Vă vorbesc eu, Regina voastră și aș vrea ca glasul meu să pătrundă în toate inimile, să străbată în toate căminurile, să mergă spre cel mai nefericit, să ajungă până la eroul culcat în patu-i de zăpadă. Inimile se leagă mai strâns în zilele de restriște decât în cele de bucurie, în zilele de răsboiu dect în cele de pace. ”……”Romanii mei ! Voi cari în sfarșit v-ați unit, voi cari, după veacuri de așteptare ați îndeplinit idealul vostru sfânt, fiți mari în ceasul bucuriei după cum ați fost mari în ceasul încercărilor. Viitorul este al tău, poporul meu, al tău, DACA VEI FI DESTUL DE TARE CA SÂ-L STÂPÂNEŞTI, DACĂ VEI FI VREDNIC SI NU VEI LĂSA SĂ TREACĂ CLIPA CEA MARE !!!” (NOEMVRIE, 1918, Maria, Regina Marii Uniri.

A trăit intens, a scris mult, jurnalele ei fiind mărturia vremii sale însă acestea au constituit doar o parte din ceea ce a lăsat ca moștenire culturală. A scris povești pentru copii și a pictat. A avut un simț estetic desăvârșit și totodată dezarmant prin simplitate. (Complexul castelului de la Balcic este cea mai grăitoare mărturie).
Cea mai tulburătoare poveste legată de Regina Maria rămane însă odiseea inimii ei. A lăsat scris prin testament ca după moarte, inima să-i fie desprinsă de trup și să fie depusă în capela Stella Maris de la Balcic, locul în care si-a trăit ultimii ani din viață și unde își găsise liinistea sufletească. Dorința i-a fost respectată, însă odată cu pierderea Cadrilaterului după încheierea celui de-al doilea război mondial, inima a fost mutată la Bran, unde a stat până când comuniștii ajunși la putere au devalizat tot ce ținea de regalitate și au transferat-o la București, la Muzeul Național de Istorie al Romaniei.

A stat acolo 87 de ani, până în zilele acestea cand “Prin decizia Majestății Sale Regele Mihai, Inima Reginei Maria va fi așezată în Salonul de Aur al Castelului Pelișor, locul unde aceasta a bătut pentru ultima oară.
Inima va fi transferată în caseta sa originală de argint în cadrul unei procesiuni care va porni, în cursul dimineții de marți, 3 noiembrie 2015, de la Muzeul Național de Istorie, la ora 11. Inima Reginei Maria va fi escortată până la Palatul Regal, unde procesiunea se va opri pentru câteva minute. Mașinile vor parcurge traseul cu viteză redusă, pentru ca publicul să poată prezenta un ultim omagiu. Pentru a respecta dorința testamentară a Reginei Maria, Inima va fi acoperită, pe toată durata procesiunii, ca și pe soclul ei din Salonul de Aur, cu stindardul României și Marii Britanii.
Inima Reginei Maria va parcurge, apoi, cu escortă, traseul de la Palatul Regal la Castelul Regal Pelișor.” (comunicatul dat de Casa Regala a Romaniei)

Citeste si: Inima Reginei Maria va fi mutata la Castelul Pelișor!

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:51

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5

Astăzi, la inițiativa edilului Vlad Popescu Piedone, Consiliul Local al Sectorului 5 a adoptat mai multe hotărâri foarte importante pentru...

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:42

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3. Teava face legatura cu un bloc. Ca masura preventiva a fost realizata evacuarea tuturor...

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:58

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera

Primăria Municipiului București a lansat licitația pentru unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură rutieră din nordul...

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:38

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda

Doi bărbați, în vârstă de 35 și 39 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT, fiind acuzați de efectuarea, fără drept, de operațiuni...

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:07

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53

La doar șase luni de la deschidere, Teatrul Grivița 53 își anunță a patra premieră: „Funny Games”, adaptare scenică după filmul lui...

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:59

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?

Specialistul în make-up therapy și antrenament facial a vorbit despre sănătatea pielii, rutina simplă de îngrijire și importanța acceptării...

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:56

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență

Muzeul Municipiului București prezintă, la Palatul Suțu, expoziția temporară “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru...

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:22

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere

Primăria Sectorului 1 a început amplasarea a peste 100 de jardiniere de mari dimensiuni, în cadrul unui program de amenajare urbană menit să...

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere