Mii de mașini blocate în zăpezi, de la Loganuri până la TIR-uri de 30 de tone, rezervoare goale în mașini incapabile să se mai încălzească, mii de oameni înghetați, majoritatea refugiați în adăposturi de urgență, unii salvați cu elicopterul, dar și unii morți, echipe de ajutorare incapabile să se ajute pe ele însele, nămeți prea mari, pluguri prea mici etc. etc..
Acceptăm, (toți?), cu resemnare « mioritică » : Asta-i viața ! N-ai cum să te lupți cu natura ! Cine a ieșit din casa a făcut-o pe riscul său !
Autoritățile ne-au prevenit să nu plecăm la drum! De ce nu au avut cu ei pături și haine groase ? Cine i-a pus să plece din oraș ? și, în fine, marca supremă de dispreț : Inconștienți, sau proști !
Chiar așa ? Chiar trebuie să ne obișnuim cu gândul că de câte ori ninge mai abundent și suflă viscolul trebuie să ne regăsim reflexul animalic de hibernare ?
Chiar sunt inconstienți cei care își închipuie că în secolul 21, viața in general și viața lor în particular trebuie să continue normal ? Chiar a ajuns societatea modernă să fie incompatibilă cu ciclul anual al anotimpurilor ?
Cu riscul de a-i supăra pe foarte competenții specialiști reuniți în Comandamentul de iarnă autohton, țările din UE cu cel mai înalt de civilizație sunt cele care (ironia sorții !) se află situate în zone în care iarna este MULT mai grea decât în România, iar viscolul de 100 de kilometri pe oră și nămeții de trei metri înalțime nu se întamplă o dată la câtiva ani, ci în FIECARE an.
Își închipuie cineva din România că Finlanda, sau Suedia, sunt paralizate 6 luni pe an ? Oare șoselele din aceste două țări sunt pustii luni în șir pentru că ninge abundent (iar acolo ninge MEREU anundent) ?
L-a vazut cineva, vreodată, pe șeful guvernului de la Stockholm, sau pe cel de la Helsinki, dând la lopată în nămeți ?
Nu, iar explicația nu sunt banii, nu stă în PIB-ul pe cap de locuitor, care, între noi fie vorba, este de vre-o zece ori mai mare decât al nostru.
Țările nordice nu suportă mult mai bine iarna pentru că bagă mai mulți bani în deszăpezire. Dimpotrivă : am aflat cu toții că la noi deszăpezirea unui kilometru de autostradă, dupa ce că se face încet, mai și costa de 5, sau 6 ori mai mult decât în Europa de Nord.
Incompetența și dezorganizarea sunt mult mai costisitoare decât motorina !
Ne place, sau nu suedezii și la finlandezii au atins și își mentin acele niveluri de trai și de civilizatie pe care le invidiem și pentru că au fost și sunt capabili să-și mențină țările lor în stare de funcționare NORMALĂ chiar și atunci când vine zăpada !
Toate câmpurile sunt obligatorii.
tehnique:
Draga PIB, scapa un pic de fixatia asta a Produsului Intern Brut si poate ai sa vezi un pic viata altfel ( dar fara sa comapri civilizatiile mici cu cele mari...). Ce ai vrea tu sa ne inveti?! ca Finlanda si nordul european ar trebui sa investeasca mai mult in combaterea caniculei si a secetei, Japonia in rotirea culturilor si Romania in preventia cutremurilor?! ..sau cumva capra si varza sunt aceleasi in realizarea PIB-urilor?! Daca nu o spui tu am s-o spun eu: calamitatile sunt un lux in Romania, si daca e lux trebuie suprataxat, nu ca asta ar fi problema...problema este cum se imputa prostimii :))