România, învinsă acasă de Spania

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Spaniei cu 2-1, aseară, pe Arena Națională, în preliminariile EURO 2020.

Tricolorii au fost dominați categoric în prima repriză.

Pe final însă, echipa țării noastre a trecut de două ori pe lângă egalare.

Golurile ibericilor au fost marcate de Sergio Ramos, din penalty și Paco Alcacer.

Pentru România a înscris Florin Andone, la trei minute de la intrarea sa pe teren.

Spania a jucat în zece oameni din minutul 79, după eliminarea lui Diego Llorente.

A fost prima înfrângere pe teren propriu a României în fața Spaniei în șapte meciuri.

Partida a fost precedată de un moment de reculegere în memoria fiicei fostului selecționer spaniol, Luis Enrique, decedată la vârsta de doar 9 ani.

Jucătorii celor două echipe au purtat banderole negre.

Tricolorii vor juca următorul meci duminică, la Ploiești, cu Malta.