Gala UCIN are loc la Teatrul Național, pe 27 mai

Teatrul Naţional va găzdui, pe 27 mai 2019, în sala Studio, cea de a 47-a ediţie a Galei Premiilor UCIN. 

Aceasta Gala are o tradiţie şi o istorie de zeci de ani. De-a lungul timpului, pe scena Galei UCIN au urcat, pentru a inmana si a primi trofee, personalitati precum Victor Iliu (regizorul clasicei ecranizări “Moara cu noroc”, una dintre primele pelicule românești nominalizate la marele premiu Palme d’Or ) , marele Ion Popescu- Gopo, Mircea  Mureşan (regizorul serialului “Toate panzele sus”; “Miss Litoral”, etc.), Mircea Dragan, Elisabeta Bostan, Daneliuc, Pita, Stere Gulea, Veroiu, etc.

Facand o punte peste timp, anul acesta vor fi celebrati cineasti la fel de valorosi, din noul val, ale caror creeatii au fost lansate in 2018. Gazda spectacolului va fi Cătălina Alexandra Grama, alias Jojo, iar din juriu fac parte: Cristi PUIU (regizor, preşedintele juriului), Manuela CERNAT (critic şi istoric de film), Aura CORBEANU (expert cultural), Dan DEDIU (compozitor), Iosif DEMIAN (regizor), Dana DUMA (critic de film), Radu IGAZSAG (regizor film animaţie), Melania OPROIU (monteur film), Adrian SILISTEANU (regizor, scenarist, producator), Tora VASILESCU (actriţă), Varujan VOSGANIAN (scriitor).

Urmând tradiţia începută încă din 1972, Uniunea Cineaştilor din România decernează anual premii, în cadrul Galelor UCIN, sprijinind valorile şi recompensând performanţele cinematografice româneşti din anul anterior.

Ce filme s-au înscris în concurs?

In concurs s-au inscris filme de lung si scurt metraj, animatie si documentare care au avut lansarea anul trecut. Printre  filmele de lung metraj se numara: “Morometii 2” (regia: Stere Gulea); controversatul “NU MA ATINGE-MA” (regia: Adina Pintilie),  drama “SCURTCIRCUIT“ (regia: Catalin Saizescu, din distributie fac parte: Magda Catone, Adrian Vancica, Maia Morgenstern, Claudiu Bleont, etc ); drama “FALS TRATAT DE MANTUIRE A SUFLETULUI” ( regia: Nicolae Margineanu) ; “IMI ESTE INDIFERENT DACA IN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (regia: Radu Jude); dar si comedii precum “POVESTEA UNUI PIERDE-VARA” (regia: Paul Negoescu) sau “PUP-O, MA!” (regia: Camelia Popa).

Nominalizări
  1. Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor
  • Pororoca, regia Constantin Popescu
  • Moromeții 2, regia Stere Gulea
  • Touch me not, regia Adina Pintilie
  1. Premiul Special al Juriului
  • Touch me not, regia Adina Pintilie
  • Charleston, regia Andrei Crețulescu
  • Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari, regia Radu Jude
  1. Premiul pentru regie
  • Moromeții 2, regia Stere Gulea
  • Moon Hotel Kabul, regia Anca Damian
  • Pororoca regia Constantin Popescu
  1. Premiul pentru scenariu
  • Lemonade scenariul Ioana Uricaru și Tatiana Ionașcu
  • Povestea unui pierde- vară, scenariul Paul Negoescu
  • Moon Hotel Kabul, scenariul Anca Damian și Lia Bugnar
  1. Premiul pentru imagine
  • Marius Panduru pentru filmul In pronunțare
  • Vivi Drăgan Vasile pentru filmul Moromeții 2
  • Barbu Bălășoiu pentru filmul Charleston
  1. Premiul pentru costume
  • Iuliana Vîlsan pentru filmul Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari
  • Dana Păpăruz pentru filmul Moromeții 2
  • Elena Frățilă pentru filmul Dragoste1. Câine
  1. Premiul pentru decor
  • Cristian Niculescu pentru filmul Moromeții 2
  • Adrian Cristea pentru filmul Touch me not
  • Iuliana Vîlsan pentru filmul Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari
  1. Premiul pentru interpretare feminină
  • Silvana Mihai pentru rolul din filmul Câteva conversații despre o fată foarte înaltă.
  • Cosmina Stratan pentru rolul Irina din filmul Dragoste1. Câine
  • Iulia Lumînare pentru rolul Cristina din filmul Pororoca
  1. Premiul pentru interpretare masculină
  • Horațiu Mălăele pentru rolul Ilie Moromete din filmul Moromeții 2
  • Bogdan Dumitrache pentru rolul Tudor din filmul Pororoca
  • Valeriu Andriuță pentru rolul Simion din filmul Dragoste1. Câine
  1. Premiul pentru interpretare feminină rol secundar
  • Magda Catone pentru rolul Mama Melaniei din filmul Scurt circuit
  • Rodica Negrea pentru rolul dna Preda din filmul Moon Hotel Kabul
  • Ana Ciontea pentru rolul doamna Antonescu din filmul Charleston
  1. Premiul pentru interpretare masculină rol secundar
  • Constantin Dogioiu pentru rolul Pricop din filmul Pororoca
  • Alexandru Dabija pentru rolul Movilă din filmul Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari
  • Iosif Paștina pentru rolul Niculae din filmul Moromeții 2
  1. Premiul pentru montaj
  • Cătălin Cristuțiu pentru filmul Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari
  • Mircea Oltean pentru filmul Lemonade
  • Dana Bunescu și Alexandra Gulea pentru filmul Moromeții 2
  1. Premiul pentru coloana sonoră
  • Mihai Bogos și Vincent Arnardi pentru filmul Pororoca
  • Sebastian Zsemlye pentru filmul In pronunțare
  • Dominik Dolejsi pentru filmul Touch me not
  1. Premiul pentru muzică originală „Adrian Enescu”
  • Vasile Șirli pentru filmul Moromeții 2
  • Massimiliano Nardulli pentru filmul Charleston
  • Hristo Namilev pentru filmul Povestea unui pierde-vară
  1. Premiul pentru scurt metraj de ficţiune
  • in acest an au fost nominalizate filmele Cadoul de Crăciun (r. Bogdan Mureșanu)

Michelangelo(r.Anghel Damian), Iedera (r. Sarra Tsorakidis), Totul e foarte departe (r.Emanuel Pârvu), Granițe (r.Andra Chiriac), Cum înalți un zmeu (r.Lorand Gabor)

  1. Premiul pentru film documentar de lung si scurt metraj
  • Ana Dumitrescu pentru filmul Licu, o poveste românească
  • Cornel Mituț pentru trilogia Măndița
  • Alexandru Mavrodineanu pentru filmul Caisa
  1. Premiul pentru film de animație
  • Anca Damian pentru filmul Telefonul
  • Elena Ciolacu pentru filmul Micul erou
  • Laura Pop pentru filmul Monstrul
  1. Premiul pentru film de televiziune
  • Ana Preda pentru filmul Pe cale- un film despre voință și schimbare
  • Răzvan Butaru pentru filmul Locul din care toți vor să plece
  • Dominic Dembinski pentru filmul Apostolul Bologa
  1. Premiul de debut Opera Prima „Alexandru Tatos”
  • Mihaela Popescu pentru filmul In pronunțare
  • Ivana Mladenovici pentru filmul Soldații. Poveste din ferentari
  • Ioana Uricaru pentru filmul Lemonade
  1. Premiul pentru machiaj
  • Corina Căldăraru pentru filmul Scurt circuit
  • Bianca Boeroiu pentru filmul Dragoste 1. Câine
  • Dana Roșeanu, Iulia Roșeanu, Domnica Bodogan pentru filmul Moromeții 2

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.