Maia Morgenstern și Florin Piersic – Premiul pentru întreaga activitate;  UNITER a anunțat nominalizările și premiile speciale pentru cea de a XXVII-a ediție a Galei

Astăzi au fost anunțate nominalizările și premiile speciale pentru cea de a XXVII-a ediție a Galei Premiilor UNITER.

Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2018. Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Monica Andronescu, Oana Borş şi Mircea Morariu.

Nominalizările pentru anul teatral 2018 sunt următoarele:

Debut:

Florin Aioane, pentru rolul Euphemos din spectacolul ”Medea`s Boys”, dramaturgia Ionuț Sociu și fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri la Apollo111, București

Blanca Doba, pentru rolul Teo din spectacolul ”Fata Morgana” de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Dramaturgilor Români, București

Andreea Tecla și Mădălina Niculae, pentru scenografia spectacolului ”R.U.R” de Karel Čapek, regia Vlad Cristache la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, secția germane

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

”Lupoaica” de Giovanni Verga, adaptarea radiofonică Domnica Țundrea, regia artistică Vasile Manta, producție a Societății Române de Radiodifuziune

”Pădurea spânzuraților” de Liviu Rebreanu, dramatizarea radiofonică și regia artistică Gavriil Pinte, producție a Societății Române de Radiodifuziune

”UNDEva în ’28” de Ilinca Stihi (ep. 1-11), regia artistică Ilinca Stihi, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

”Apostolul Bologa”, adaptarea după Pădurea spânzuraților de Liviu Rebreanu, regia Dominic Dembinski, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)

”Circul Matteo”, scenariul și regia artistică Alexandru Lustig, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)

”Dezertorul”, după Mihail Sorbul, adaptarea pentru televiziune și regia Silviu Jicman, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)

Premiul pentru critică de teatru:  Oltița Cîntec, Călin Ciobotari, Cristina Modreanu

 Cea mai bună scenografie:

Dragoș Buhagiar, pentru scenografia spectacolului ”Povestea prințesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Adriana Grand, pentru scenografia spectacolului ”Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București

Cosmin Florea, pentru scenografia spectacolului ”Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Cea mai bună actriță în rol secundar:

Natalia Călin, pentru rolul Doamna Bologa din spectacolul ”Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Sabrina Iașchievici, pentru rolul Mașa din spectacolul ”Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

Mirela Oprișor, pentru rolul Stella din spectacolul ”Un tramvai numit dorință” de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București

Cel mai bun actor în rol secundar:

Richard Balint, pentru rolul Mr. Lockhart din spectacolul ”Navigatorul” de Conor McPherson, regia Cristian Juncu la Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

Alexandru Jitea, pentru rolul Mitch din spectacolul ”Un tramvai numit dorință” de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București

Ionuț Vișan, pentru rolul Medvedenko din spectacolul ”Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

 Cea mai bună actriță în rol principal:

Claudia Ieremia, pentru rolul Arkadina din spectacolul ”Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

Ofelia Popii, pentru rolurile Seigen și Shinnobu Sota din spectacolul ”Povestea prințesei deocheate”, scenariul Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Ana Ularu, pentru rolul Marianne din spectacolul ”Constelații” de Nick Payne, regia Radu Iacoban la Teatrul ACT, București

Cel mai bun actor în rol principal:

Andrei Huțuleac, pentru rolul Randle P. McMurphy din spectacolul ”Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București

Emilian Oprea, pentru rolul Trigorin din spectacolul ”Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

Alexandru Potocean, pentru rolul Apostol Bologa din spectacolul ”Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Cea mai bună regie:

Alexandru Darie, pentru regia spectacolului ”Coriolanus” de William Shakespeare la Teatrul Bulandra, București

Victor Ioan Frunză, pentru regia spectacolului ”Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman la Teatrul Metropolis, București

Tompa Gábor, pentru regia spectacolului ”Neguțătorul din Veneția” de William Shakespeare la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol:

”Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

”Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

”Povestea prințesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul GaleiPremiilor UNITER premiul de  excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi  premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 21.02.2019, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelenţă: UNTEATRU.

Premiul pentru întreaga activitate: Actriţă: MAIA MORGENSTERN, Actor: FLORIN PIERSIC, Regizor: CRISTIAN PEPINO, Scenograf: NINA BRUMUŞILĂ și Critică şi istorie teatrală: DOINA PAPP

PREMII SPECIALE: Regizorului DECEBAL MARIN pentru teatrul de păpuşi şi marionete, Muzicianului MARIUS MIHALACHE pentru proiectul „Săftiţa”, Actriţei şi coregrafei ANDREA GAVRILIU pentru mişcare scenic și Criticului şi istoricului de teatru FLORICA ICHIM pentru activitatea editorială şi publicistică a Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”.

Un premiu special renine și FACULTĂŢII DE TEATRU ŞI FILM din cadrul Universității „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca.

 

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.