Irina Begu s-a calificat în optimi la Budapesta

Irina Begu s-a calificat in optimile de finală ale turneului WTA de la Budapesta în urma unei victorii în trei seturi în faţa germancei Mona Barthel, cu 3-6, 6-4, 6-2.

Românca a fost condusă în primul set cu 4-1 şi 5-2, Barthel impunându-se cu 6-3. În actul secund, Barthel a avut 2-0, dar Begu a întors scorul şi a condus cu 3-2 şi 4-3, încheind setul pe serviciul adversarei, cu 6-4. În decisiv, Begu a făcut un break capital la 3-2, s-a desprins la 5-2, încheind conturile pe serviciul jucătoarei germane.

Begu şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în turul următor o va înfrunta pe rusoaica Evghenia Rodina (30 ani, 71 WTA).

Irina Begu este calificată şi în sferturile probei de dublu, alături de kazaha Galina Voskoboeva.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.