Câștigătorii Premiilor BAFTA 2019

Premiile BAFTA sunt atribuite în fiecare an pe baza voturilor exprimate de membrii Academiei britanice de artă a filmului şi televiziunii (British Academy of Film and Television Arts).

Gala BAFTA 2019 a avut loc duminică seară la Royal Albert Hall din Londra. A fost prezentată pentru al doilea an consecutiv de actriţa de comedie Joanna Lumley.

Lista completă a trofeelor atribuite în cadrul celor 24 de categorii de premii care au fost decernate la gala BAFTA 2019:

  • Cel mai bun film – „Roma”
  • Cel mai bun film britanic – „The Favourite”
  • Cel mai bun regizor – Alfonso Cuaron („Roma”)
  • Cel mai bun actor în rol principal – Rami Malek („Bohemian Rhapsody”)
  • Cea mai bună actriţă în rol principal – Olivia Colman („The Favourite”)
  • Cel mai bun actor în rol secundar – Mahershala Ali („Green Book”)
  • Cea mai bună actriţă în rol secundar – Rachel Weisz („The Favourite”)
  • Cel mai bun scenariu original – „The Favourite” (Deborah Davis, Tony McNamara)
  • Cel mai bun scenariu adaptat – „BlacKkKlansman” (Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott)
  • Cel mai bun film străin – „Roma” (Alfonso Cuaron, Gabriela Rodriguez)
  • Cel mai bun documentar – „Free Solo”
  • Cel mai bun lungmetraj animat – „Spider-Man: Into the Spider-Verse”
  • Cel mai bun debut al unui regizor, scenarist sau producător britanic – „Beast” (Michael Pearce – regizor, scenarist; Lauren Dark – producător)
  • Cea mai bună coloană sonoră – „A Star Is Born” (Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson)
  • Cea mai bună imagine – „Roma”, (Alfonso Cuaron)
  • Cel mai bun montaj – „Vice” (Hank Corwin)
  • Cea mai bună scenografie – „The Favourite” (Fiona Crombie, Alice Felton)
  • Cel mai bun design de costume – „The Favourite” (Sandy Powell)
  • Cel mai bun machiaj/cele mai bune coafuri – „The Favourite” (Nadia Stacey)
  • Cel mai bun sunet – „Bohemian Rhapsody” (John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey, John Warhurst)
  • Cele mai bune efecte vizuale – „Black Panther” (Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick)
  • Cel mai bun scurtmetraj britanic de animaţie – „Roughhouse” (Jonathan Hodgson, Richard Van Den Boom)
  • Cel mai bun scurtmetraj britanic – „73 Cows” (Alex Lockwood)
  • Rising Star Award (trofeu votat de public) – Letitia Wright
  • BAFTA Fellowship – Thelma Schoonmaker

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.