Adrian Şulcă şi Mihaela Cambei au adus României primele medalii la Jocurile Olimpice de Tineret

Judoka Adrian Şulcă şi halterofila Mihaela Valentina Cambei au adus României primele medalii, luni, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.

Şulcă a cucerit aurul la categoria 81 kg, după ce l-a învins în finală pe cehul Martin Bezdek. În semifinale, Adrian Șulcă l-a învins pe campionul Slovaciei, Alex Barto. A fost o victorie prin ippon pentru românul în vârstă de 17 ani.

În concursul feminin de haltere, la categoria 48 kg, Mihaela Cambei s-a clasat pe locul al treilea şi a cucerit bronzul, cu un total de 158 kg. Aurul a fost obţinut de Yesica Yadira Hernandez Vieyra (Mexic), cu 171 kg, iar argintul a revenit unei reprezentante a Columbiei, Yineth Milena Santoya Ortiz, cu 162 kg. Cambei a reuşit 70 kg la smuls iar la aruncat a avut 88 kg.

Halterofilul Marian Danciu a ocupat locul 4 în limitele categoriei 62 de Kg, cu un total de 258 Kg.

Echipa Olimpică a României este compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care concurează la 14 discipline sportive.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.