Concordia – FC Viitorul şi FC Voluntari – FC Botoşani, cele mai interesante dueluri din şaisprezecimile Cupei României

Concordia – FC Viitorul şi FC Voluntari – FC Botoşani se anunță a fi cele mai interesante dueluri din şaisprezecimile Cupei României.

Astăzi a avut loc tragerea la sorți.

FCSB, liderul Ligii I, va evolua în deplasare cu Unirea Alba Iulia, Dinamo va juca în deplasare cu Dacia Unirea Brăila, în timp ce campioana CFR Cluj va juca în deplasare cu Chindia Târgovişte.

Deţinătoarea trofeului, Universitatea Craiova, va înfrunta formaţia clasată pe locul secund în liga a II-a, Sportul Snagov.

Jocurile vor avea loc în perioada 24-30 septembrie cu începere de la ora 16,30, cu excepţia jocurilor televizate.

Jocurile din şaisprezecimile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.

În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturna, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalaţie de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condiţiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării.

Programul meciurilor din şaisprezecimile de finală ale Cupei României:

Unirea Alba Iulia (III) – FCSB (I)
Concordia Chiajna (I) – FC Viitorul Constanţa (I)
FC Voluntari (I) – FC Botoşani (I)
Dacia Unirea Brăila (II) – Dinamo Bucureşti (I)
UTA Arad (II) – Politehnica Iaşi (I)
Sporting Lieşti (III) – CS Mioveni (II)
Chindia Târgovişte (II) – CFR Cluj (I)
Progresul Spartac Bucureşti (III) – Universitatea Cluj (II)
Sportul Snagov (II) – Universitatea Craiova (I)
Bucovina Rădăuţi (III) – Gaz Metan Mediaş (I)
Luceafărul Oradea (II) – Astra Giurgiu (I)
Academica Clinceni (II) – FC Hermannstadt (I)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (III) – ACS Energeticianul (II)
ASU Poli Timişoara (II) – ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe (I)
CSM Slatina (III) – Dunărea Călăraşi (I)
Rapid Bucureşti (III) – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele (III)

Lasă un răspuns