Mariana Mihuț, Victor Rebengiuc, Silvana Mihai și Andrei Huțuleac, printre nominalizații Galei UNITER 2018

Gala Premiilor UNITER, ediţia a XXVI-a, va avea loc astăzi, 7 mai, începând cu ora 20:00 la Alba-Iulia.

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.

Juriul de nominalizări alege cele mai bune interpretări actoricești, cele mai bune spectacole, cei mai buni regizori, scenografi și critici, precum și cei mai talentați debutanți. Fiecare categorie de premii are maxim trei nominalizați.

Juriul din acest an a fost alcătuit din criticii de teatru Ludmila Patlanjoglu, Călin Ciobotari și Alina Epîngeac. Spectacolele care au intrat în atenţia lor sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2017.

În privința actorilor, Capitala pare să monopolizeze selecția acestei ediții. Mariana Mihuț și Victor Rebengiuc au fost nominalizați pentru rolurile principale din spectacolul ”Regele moare”, de la TNB, alături de doi tineri talentați, Silvana Mihai (”Deșteptarea primăverii”) și Andrei Huțleac (”Hamlet”). Natalia Călin, Liviu Pintileasa și Rareş Florin Stoica se regăsesc în categoriile de nominalizări pentru rol secundar, iar actorul Codrin Boldea și regizorul Mădălin Hîncu, la Debut. Doar o producție teatrală bucureșteană se află în categoria Cel mai bun spectacol, este vorba despre ”Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, poem teatral rock, regizat de Vlad Cristache la Teatrul Mic.

La secțiunea Cel mai bun regizor au fost nominalizați: Radu Afrim, directorul de scenă Victor Ioan Frunză și Yuri Kordonski, dar pentru montări realizate în teatre din țară.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 26.02.2018, Senatul a acordat următoarele premii:

Actorul și regizorul Horațiu Mălăele va primi Premiul de Excelenţă.

Premiile pentru întreaga activitate merg către: actorii Ileana Stana Ionescu, Anton Tauf, regizorul Alexandru Dabija, scenograful Doru Păcurar și criticul  Sorina Bălănescu.

La festivitatea din 7 mai vor fi acordate și trei Premii speciale: Universității de Arte din Târgu-Mureș pentru contribuţia întregului corp universitar la dezvoltarea vieţii teatrale şi culturale naţionale; Festivalului Internațional de Teatru „POVEȘTI” organizat de Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia și echipei Teatrului Ion Creangă pentru diversitatea și mobilitatea proiectelor dedicate spectatorilor de toate vârstele, în condițiile lipsei unui sediu propriu din anul 2009.

Nominalizările pentru anul teatral 2017 sunt următoarele:

Debut:

Codrin Boldea pentru rolul Laertes din spectacolul ”Hamlet” de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis Bucureşti

Andrei Dinu pentru regia spectacolului ”Edmond”, scenariu bazat pe textul lui David Mamet la Teatrul Municipal Baia Mare

Mădălin Hîncu pentru regia spectacolului ”Noaptea ursului” de Ignacio del Moral la Teatrul de Comedie Bucureşti

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

”Dialogurile lui Platon. Criton”, regia artistică Attila Vizauer, producție a Societății Române de Radiodifuziune

”Ovidiu, exilatul de la Pontul Euxin”. O biografie poetică dedicată împlinirii a 2000 de ani de la moartea poetului Publius Ovidius Naso. Scenariul de Emil Boroghină după Tristele şi Ponticele, scenariul radiofonic și regia artistică Gavriil Pinte, producție a Societății Române de Radiodifuziune

”Quo Vadis” de Henryk Sienkiewicz, dramatizarea radiofonică Rodica Suciu Stroescu, regia artistică Diana Mihailopol, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

”Visul unei nopţi de iarnă” de Tudor Mușatescu, regia artistică Silviu Jicman, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR)

Premiul pentru critică de teatru:

Oana Borş

Cristiana Gavrilă

Doina Modola

Cea mai bună scenografie:

Romulus Boicu pentru decorul spectacolului ”Wolfgang”, după Yannis Mavritsakis, adaptarea și regia Radu Afrim la Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Helmut Stürmer (decorul) și Ioana Popescu (costumele și desenele în nisip live) pentru spectacolul ”Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet” de Gabriel García Márquez, regia Yuri Kordonsky la Teatrul German de Stat Timişoara

Vanda Maria Sturza pentru scenografia spectacolului ”Dacă am gândi cu voce tare” de Adnan Lugonić, adaptarea și regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Natalia Călin pentru rolul Tania din spectacolul ”Şi negru şi alb şi gri”, textul și regia Mimi Brănescu la Teatrul Metropolis Bucureşti

Emőke Kató pentru rolurile din spectacolul serial ”Îngeri în America” (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” și Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Ada Lupu pentru rolul Fiica din spectacolul ”Măcelăria lui Iov” de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Cel mai bun actor în rol secundar:

Zsolt Bogdán pentru rolul Roy M. Cohn din spectacolul serial ”Îngeri în America” (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” și Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Liviu Pintileasa pentru rolul Sganarel din spectacolul ”Don Juan”, adaptare după Molière, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul de Comedie Bucureşti

Rareş Florin Stoica pentru rolul Moritz Stiefel din spectacolul ”Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache, la Teatrul Mic Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal:

 Silvana Mihai pentru rolul Wendla Bergmann din spectacolul ”Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache la Teatrul Mic Bucureşti

Mariana Mihuţ pentru rolul Regina Marguerite din spectacolul ”Regele moare” de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Olga Török pentru rolul Eréndira din spectacolul ”Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet” de Gabriel García Márquez, regia Yuri Kordonsky la Teatrul German de Stat Timişoara

Cel mai bun actor în rol principal:

Andrei Huţuleac pentru rolul titular din spectacolul ”Hamlet” de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis Bucureşti

Victor Rebengiuc pentru rolul Bérenger întâiul din spectacolul ”Regele moare” de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Ervin Szűcs pentru rolul Prior Walter din spectacolul serial ”Îngeri în America” (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” și Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cea mai bună regie:

Radu Afrim pentru regia spectacolului ”Dacă am gândi cu voce tare” de Adnan Lugonić, în adaptarea regizorului la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Victor Ioan Frunză pentru regia spectacolului serial ”Îngeri în America” (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” și Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Yuri Kordonski pentru regia spectacolului ”Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet” de Gabriel García Márquez la Teatrul German de Stat Timişoara

Cel mai bun spectacol:

”Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache la Teatrul Mic Bucureşti

”Oraşul nostru”, după piesa lui Thornton Wilder, regia Cristian Ban la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

”Rambuku” de Jon Fosse, adaptarea Anca Măniuțiu, regia Mihai Măniuțiu la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara.

Lasă un răspuns