A biruit-o şi pe Rybarikova în turneul de la Doha

Monica Niculescu face din nou un meci mare şi o elimină din turneul de la Doha şi pe Magdalena Rybarikova locul 18 WTA. Sportiva din Slatina ajunge astfel în optimile turneului din Emiratele Arabe, după victoria în trei seturi cu 6-7, 6-2, 3-0(abandon), cu slovaca Magdalena Rybarikova.
Sportiva din România a pierdut primul set la tie-break după ce a avut 4-1. Prima manşă a fost una încâlcită,în care serviciul nu prea a contat şi unde s-au înregistrat nici mai mult nici mai putin de opt tie-break-uri. Monica este o jucătoare deosebit de ambiţioasă, strange din dinţi şi îşi striveşte adversara în manşa secundă cu 6-2. Sportiva noastră şi-a hărţuit adversara tot timpul cu scurte şi passing shot-uri în lung de linie, a jucat cu mintea limpede fiecare punct şi practice nu i-a lăsat nici o şansă adversarei sale.
În setul secisiv Monica îşi continuă jocul bine calculate şi o plimbă pe tot terenul pe slovacă. La scorul de 3-0 pentru sportive noastră, Rybarikova abandonează din cauza unor problem medicale.
Eleva lui Călin Ciorbagiu accede astfel în optimile turneului din Dubai, unde va da piept cu liderul mondial Caroline Woszniaki.