Surpriză de proporții la EURO 2016, Islanda învinge Anglia și se califică în sferturi

Umilință pentru Anglia la EURO 2016.
Islanda cea mai mică țară de la turneul final, învinge Anglia cu 2-1 și se califică în sferturile de finală.
Avînd în față marea surpriză a turneului final, Anglia a început în forță, dar a primit o replică neașteptată din partea islandezilor.
Wayne Rooney a deschis scorul după doar 4 minute din penalty, dar islandezii au egalat imediat la reluarea jocului.
După o aruncare de la margine, mingea ajunge în careu la Sigurdsson, care înscrie cu o reluare din fața porții.
Gluma s-a îngrosă în minutul 18, când Sightorsson șutează din centrul careului și îl învinge pe Hart. Tabela de marcaj arată 2-1 pentru Islanda, un scor pe care aproape nimeni nu-l anticipa.
Deși au avut la dispoziție o repriză și jumătate pentru a întoarce soarta meciului, englezii s-au lovit de o defensivă a islandezilor, care a funcționat fără greșeală.
În sferturi Islanda va întâlni Franța pe 3 iulie, de la ora 22:00.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.