Gala Premiilor Gopo 2016

Rând pe rând au fost decernate premiile industriilor cinematografice, mai mult sau mai puţin celebre: Globurile de Aur, BAFTA, César, Oscar. A venit momentul ca şi mica-marea noastră industrie a filmului să-şi cunoască premianţii. Mai exact, luni 28 martie, de la ora 19:00, la Teatrul Naţional I.L Caragiale din Bucureşti are loc gala Premiilor Gopo, transmisă în direct, pe TVR 2 şi TVR HD.

Ajunsă la cea de-a zecea ediţie, gala este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, care a stabilit şi lista votanţilor, cuprinzând peste 450 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti, dar nu pe toţi.

Până să aflăm luni ce au votat profesioniştii selecţionaţi, sigure sunt premiile speciale:
– actorul Florin Piersic – Premiul pentru Întreaga Carieră;
– actorul Constantin Drăgănescu – Premiul pentru Întreaga Activitate;
– actorul şi cascadorul Paul Fister.

În ceea ce priveşte nominalizările, cele mai multe (12) le-a strâns filmul „Aferim!” care şi-a asigurat şi premiul publicului, urmat de „Bucureşti NonStop” şi „De ce eu?” – cu câte 9 nominalizări fiecare, „Acasă la tata” – cu 8, „Lumea e a mea” şi „Un etaj mai jos” cu câte 7 fiecare, „Box” şi „Comoara” – cu câte 5 nominalizări fiecare.

Poate că „Un etaj mai jos”, în regia lui Radu Muntean, şi „Autoportretul unei fete cuminţi”, de Ana Lungu, ar fi putut avea mai multe nominalizări, ele fiind luate în considerare doar de o parte din cei 11 membri ai juriului de nominalizare, pentru că producătorii nu au pus la dispoziţia organizatorilor cele două filme.

Vă amintim nominalizările la aceste premii şi vă invităm să vă faceţi propriul palmares.

NOMINALIZĂRI – PREMIILE GOPO 2016

CEL MAI BUN FILM (lungmetraj)

AFERIM! (România – Bulgaria – Cehia)
BUCUREŞTI NONSTOP (România)
COMOARA (România – Franţa)
DE CE EU? (România – Bulgaria – Ungaria)
UN ETAJ MAI JOS (România – Franţa – Suedia – Germania)

CEL MAI BUN REGIZOR (lungmetraj)

DAN CHIŞU pentru „Bucureşti NonStop”
TUDOR GIURGIU pentru „De ce eu?”
RADU JUDE pentru „Aferim!”
RADU MUNTEAN pentru „Un etaj mai jos”
CORNELIU PORUMBOIU pentru „Comoara”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (lungmetraj)

TEODOR CORBAN pentru rolul Costandin din filmul „Aferim!”
GHEORGHE IFRIM pentru rolul Achim din filmul „Bucureşti NonStop”
EMILIAN OPREA pentru rolul Cristian Panduru din filmul „De ce eu?”
ALEXANDRU PAPADOPOL pentru rolul Robert din filmul „Acasă la tata”
CUZIN TOMA pentru rolul Costi din filmul „Comoara”

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (lungmetraj)

IOANA FLORA pentru rolul Paula din filmul „Acasă la tata”
ANA MARIA GURAN pentru rolul Larisa din filmul „Lumea e a mea”
RODICA LAZĂR pentru rolul Mariana din filmul „Carmen”
HILDA PETER pentru rolul Cristina din filmul „Box”
ELENA POPA pentru rolul Cristiana din filmul „Autoportretul unei fete cuminţi”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (lungmetraj)

ALEXANDRU DABIJA pentru rolul boier Iordache Cîndescu din filmul „Aferim!”
IULIAN POSTELNICU pentru rolul Vali Dima din filmul „Un etaj mai jos”
ADRIAN PURCĂRESCU pentru rolul Adrian din filmul „Comoara”
CUZIN TOMA pentru rolul TEDY din filmul „Bucureşti NonStop”
ANDI VASLUIANU pentru rolul PETRICĂ din filmul „Acasă la tata”

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (lungmetraj)

TATIANA IEKEL pentru rolul Doamna Pătraşcu din filmul „Un etaj mai jos”
DORINA LAZĂR pentru rolul bătrâna din filmul „Bucureşti NonStop”
OLIMPIA MELINTE pentru rolul Jeni din filmul „Bucureşti NonStop”
MIRELA OPRIŞOR pentru rolul Mia din filmul „Acasă la tata”
MIHAELA SÎRBU pentru rolul Sultana din filmul „Aferim!”

CEL MAI BUN SCENARIU (lungmetraj ficţiune)

MIMI BRĂNESCU – „Acasă la tata”
RADU JUDE, FLORIN LĂZĂRESCU – „Aferim!”
CORNELIU PORUMBOIU – „Comoara”
TUDOR GIURGIU, LOREDANA NOVAK – „De ce eu?”
ALEXANDRU BACIU, RADU MUNTEAN, RĂZVAN RĂDULESCU – „Un etaj mai jos”

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (lungmetraj)

ANDREI BUTICĂ – „Acasă la tata”
DANIEL KOSUTH – „Lumea e a mea”
TUDOR LUCACIU – „Un etaj mai jos”
MARIUS PANDURU – „Aferim!”
LIVIU POJONI JR. – „Bucureşti NonStop”

CEL MAI BUN MONTAJ (lungmetraj)

CĂTĂLIN CRISTUŢIU – „Aferim!”
EUGEN KELEMEN – „Box”
LEMHENYI REKA – „De ce eu?”
TUDOR POJONI – „Bucureşti NonStop”
ION IOACHIM STROE – „Muntele magic”

CEL MAI BUN SUNET (lungmetraj)

SORIN NEAGU, FLORIN TĂBĂCARU – „Acasă la tata”
MOMCHIL BOZHKOV, DANA LUCREŢIA BUNESCU, CRISTINEL ŞIRLI – „Aferim!”
CRISTIAN TARNOVEŢCHI, ALEXANDRU DUMITRU, MARIUS LEFTĂRACHE – „Bucureşti NonStop”
FLORIN TĂBĂCARU, ALEXANDRU DUMITRU, LIVIU LUPŞA – „De ce eu?”
ELECTRIC BROTHER, ANDRE RIGAUT, SOPHIE CHIABAUT, MICHAEL KACZMAREK – „Un etaj mai jos”

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (lungmetraj)

ALEXANDER BĂLĂNESCU – „Muntele magic”
VLAICU GOLCEA – „Lumea e a mea”
CRISTIAN LOLEA – „Carmen”

CELE MAI BUNE DECORURI (lungmetraj)

ADELINE ANDREEA BĂDESCU – „Lumea e a mea”
CRISTIAN NICULESCU – „De ce eu?”
MIHAELA POENARU – „Box”
AUGUSTINA STANCIU – „Aferim!”

CELE MAI BUNE COSTUME (lungmetraj)

ADELINE ANDREEA BĂDESCU – „Lumea e a mea”
DANA PAPARUZ – „Aferim!”
AUGUSTINA STANCIU – „Box”
ANDREEA SZELYES – „De ce eu?”

CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (lungmetraj)

PETYA SIMEONOVA, BIANCA BOEROIU, DOMNICA BODOGAN – „Aferim!”
DANA ROȘEANU – „Carmen”
VALENTIN VALOV, BIANCA BOEROIU – „De ce eu?”

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (lungmetraj)

ACASĂ LA TATA, Regia: Andrei Cohn
CARMEN, Regia: Doru Niţescu
LUMEA E A MEA, Regia: Nicolae Constantin Tănase

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

ALIYAH DADA (România), Regia: Oana Giurgiu
CINEMA, MON AMOUR (România – Cehia), Regia: Alexandru Belc
MUNTELE MAGIC (România – Franţa – Polonia), Regia: Anca Damian
REŢEAUA (România), Regia: Claudiu Mitcu
ROMANIA: PATRU PATRII (România – Franţa), Regia: Alexandru Solomon

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DOCUMENTAR

CEALALTĂ VIAŢĂ A LUI CHARON (România), Regia: Ioana Ţurcan
CHAT WITH ALICE (România), Regia: Sandra Isabela Ţenţ
DRUMUL SPRE SUCCES (România), Regia: Andrei – Nicolae Teodorescu
ÎNAPOI LA RĂDĂCINI (România), Regia: Andrei Ştefan Răuţu
STORIES IN TEA CUPS (România), Regia: Mirona Radu

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ FICŢIUNE

BLACK FRIDAY, Regia: Roxana Stroe
DISPOZITIV 0068, Regia: Radu Bărbulescu
ÎN CARE EROINA SE ASCUNDE ŞI APOI ARE PARTE DE O ÎNTÂLNIRE NEAŞTEPTATĂ, Regia: Tudor Cristian Jurgiu
NU EXISTĂ-N LUMEA ASTA, Regia: Andreea Vălean
RAMONA, Regia: Andrei Crețulescu

„TÂNĂRĂ SPERANŢĂ”

ROXANA STROE pentru regia filmului „BLACK FRIDAY”
RAFAEL FLOREA pentru rolul RAFAEL din filmul „Box”
ANA MARIA GURAN pentru rolul LARISA din filmul „Lumea e a mea”
MIHAI GAVRIL DRAGOLEA, RADU CONSTANTIN MOCANU pentru regia filmului „ROBOŢELUL DE AUR”
TUDOR PLATON pentru imaginea filmului „TOATE FLUVIILE CURG ÎN MARE”

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN (dintre cele distribuite în România în 2015)

EX MACHINA (Marea Britanie)
TESTAMENTUL NOU NOUŢ (Luxemburg – Franţa – Belgia)
LEVIATAN (Rusia)
TRIBUL (Ucraina – Olanda)
SOMN DE IARNĂ (Turcia – Franţa – Germania)

PREMIUL PUBLICULUI (pentru filmul românesc cu cel mai mare succes la box office în 2015)

AFERIM! – Nr. Spectatori: 76.693 / Încasări: 980.144,27 RON

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.