HCM Baia Mare a zdrobit pe Ferencvaros în Liga Campionilor

Echipa din Ardeal a înregistrat a treia victorie consecutivă în Grupa 1 a Ligii Campionilor, după ce s-a impus pe teren propriu cu 32-24 în faţa echipei maghiare Ferencvaros. Cu acest rezultat echipa pregătită de Aurelian Roşca şi-a consolidat locul 4 în grupă şi poate spera la o calificare în sferturile de finală ale competiţiei.
HCM Baia Mare a făcut cel mai bun meci al acestui sezon în faţa unei echipe care pierduse un singur joc până vineri seara, cu Rostov Don (Rusia). Vicecampioana României a găsit însă resurse nebănuite în această săptămână şi a zburdat practic în faţa echipei care a învins inclusiv pe Gyor în campionatul din Ungaria.

Cea mai bună jucătoare de la ardelence a fost Alisson Pineau aflată într-o formă sportivă deosebită. Pineau golgheterul Ligii Campionilor, a făcut diferenţa în prima repriză când a marcat 7 goluri din tot atâtea aruncărila poartă.
Următorul meci pentru HCM Baia Mare în Grupa 1 a Ligii Campionilor este pe 14 februarie în Franţa, cu Fleury Loiret. În cazul unei noi victorii, Baia Mare se poate considera deja calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.