Spectacol eveniment, în deschiderea Festivalului ImPuls

Cea de-a 11-a ediție a Festivalului Internațional al Teatrului Contemporan de Animație ImPuls (Festivalul Internațional al Teatrului de Animație “Spectacole de colecție”), va debuta sâmbătă, 7 noiembrie, la ora 10.00, cu un spectacol eveniment, pentru toate vârstele, Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte, o producție a Teatrului Merlin din Timișoara.

În cele 12 zile de festival (7-18 noiembrie 2015) în care Teatrul Țăndărică își așteaptă publicul în ținută de sărbătoare, vor avea loc peste 70 de evenimente dedicate copiilor, tinerilor și adulților: 42 de spectacole de teatru din România (Timișoara, Oradea, Sibiu, Cluj, Târgu Mureș, Galați, Iași, Baia Mare, Brașov, Craiova și București) și din străinătate (China, Bulgaria, Belgia, Spania, Italia, Polonia), ateliere pentru cei mici, conferințe, dialoguri și discuții teatrale cu profesioniști din domeniu, lansări de carte, decernarea premiilor de excelență în animația românească, evenimentul aniversar și expoziția Călătoria lui Țăndărică.

AFIS NOU v5_4Ediția din acest an a Festivalului Internațional al Teatrului Contemporan de Animație ImPuls găzduiește spectacole dedicate noii generații de public, producții pentru copii și pentru adulți care vorbesc despre actualele tendințe în teatrul vizual și de animație la nivel mondial.

O componentă la fel de importantă a acestui festival o constituie dezbaterile, dialogurile și conferințele realizate de profesioniști în domeniu, de critici și personalităti marcante la nivel mondial, care vorbesc despre teatrul de animație din trecut dar și despre teatrul vizual contemporan.

În semn de prețuire pentru întreaga activitate dedicată teatrului, se vor acorda două mari premii de excelență: Premiul Michaela Tonitza Iordache de excelență în animația românească și Premiul de excelență pentru corpul tehnic în animația românească.

Tot în cadrul festivalului, Teatrul Țăndărică va continua Campania DĂRUIEȘTE ZÂMBETE, DONEAZĂ CĂRȚI ȘI JUCĂRII, ce are ca scop colectarea de cadouri pentru copiii cu vârste cuprinse între 1 și 18 ani, intrenați la Spitalele “Marie Curie” și “Grigore Alexandrescu” din București. Donațiile se pot face până în data de 13 decembrie, la sediul din Lahovari și la librăria Cărturești Verona.

Programul Festivalului International al Teatrului Contemporan de Animație ImPuls 

Sâmbătă 7 noiembrie

10:00; 12:00 Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Merlin” Timișoara, România (Sala Lahovari) 7+, 60 min.
11:00 Pinocchio – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Grand Cinema and More – Mall Băneasa) 3+, 50 min.
13:00 Decernare premiu excelență în animație
13:15 Atelier păpuși din baloane – Adrian Lefter
17:30 Lansare carte Toma Hogea – Despre arta păpușarilor români [Editura Sedcom Libris] (Foaier Țăndărică)
18:00 Cui i-e frică de Bau-Bau? – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Sala Lahovari) 5+, 40 min.
19:30 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)
20:30 Concert (Teatrul din nori et.5)

Duminică 8 noiembrie

10:00; 12:00 O mie și una de frontiere (Povestea lui Aladin) – Teatrul ”Regina Maria”– Trupa ”Arcadia” , Oradea, România (Sala Lahovari) 5+, 56 min.
11:00 Motanul încălțat – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Grand Cinema and More – Mall Băneasa) 3+, 55 min.
13:00 Atelier păpuși din baloane – Adrian Lefter
18:30 Vernisaj expoziție de păpuși – Călătoria lui Țăndărică (Foaier Țăndărică)
18:00 Harap-alb – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Gong”, Sibiu, România (Sala Lahovari) 5+, 60 min.
19:15 Conferință Christian Caimacan – Riscul managerului si riscul impresarului (Anima Studio et.4)
20:15 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale și Proiecții a unor spectacole înregistrate pe suport magnetic (Teatrul din nori et.5)

Luni 9 noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min
15:00 Capra cu trei iezi – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Spitalul M.S.Curie) 3+, 55 min.
17:00 Întâlnire cu jurnaliștii – Festival, viziune, obiective (Teatrul din nori et.5)
18:00 Povestioare africane – Compania de Teatru ”Sur le Fils”, Bruxelles, Belgia [nonverbal] (Sala Lahovari) 3+, 50 min
19:15 Personalități în dialog – Radu Boroianu și Vladimir Simon (Sala Lahovari)
20:15 Continuare întâlnire cu jurnaliștii
21:15 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

Marți 10 noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min
17:45 Lansare carte Adela-Smaranda Ungureanu-Caimacan – Cartea cu marionete [Editura Carminis] (Foaier Țăndărică)
18:00 A mano – Compania de Teatru ”El Patio”, Valencia, Spania [nonverbal] (Sala Lahovari) 6+, 40 min
19:30 Candid – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Anima Studio et.4) Adulţi, 50 min.
20:30 Audiție Rapunzel – Teatrul Național Radiofonic pentru Copii, București, România (Teatrul din nori et.5) 5+, 60 min .
21:00 Discuții cu actorii și regizorul (Teatrul din nori et.5)

Miercuri 11 noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min
17:30 Lansare carte Giorgio Strehler – Scrisori despre teatru [Ed.Nemira] (Foaier Țăndărică)
18:00 Talita Kum – Compania de Teatru ”Riserva Canini”, Milano, Italia [nonverbal] (Sala Lahovari) Adulți, 40 min
19:30 Cine ești tu – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Anima Studio et.4) 3+, 35 min.
20:30 Dialog cu actorii (Anima Studio et.4)
21:00 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

Joi 12 noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min
17:30 Lansare de carte Cristina Pepino – Album scenografie [Editura UNATC Press] (Foaier Țăndărică)
18:00 Eveniment ȚĂNDĂRICĂ 70 DE ANI
19:00 Adunarea păsărilor – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România [nonverbal] (Sala Lahovari) Adulți; 60 min; nonverbal
20:30 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale – Păsările peste generații Discuții cu actorii și regizorul (Teatrul din nori et.5)

Vineri 13 noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min
15:00 Cine ești tu – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Inst.Oncologic) 3+, 35 min.
17:00 Întâlnire cu jurnaliștii – Dramaturgia contemporană pentru copii (Teatrul din nori et.5)
18:00 Scufița Roșie – Teatrul de Dramă și Păpuși, Wałbrzych, Polonia [poloneză, subtitrat în engeză și română] (Sala Lahovari) 5+, 75 min
19:15 Conferință Octavian Saiu – Mit și teatralitate în animația contemporană (Sala Lahovari)
20:15 Continuare întâlnire cu jurnaliștii – Dramaturgia contemporană pentru copii (Teatrul din nori et.5)
21:00 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

Sâmbătă 14 noiembrie

10:00; 12:00 Rățușca cea urâtă – Teatrul de Păpuși ”Puck”, Cluj-Napoca, România (Sala Lahovari) 6+, 45 min
11:00 Cine ești tu – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Grand Cinema and More – Mall Băneasa) 3+, 35 min.
13:00 Decernare premiu excelență
18:00 Thumba-lumba – Teatrul de Stat de Păpuși, Burgas, Bulgaria [nonverbal] (Sala Lahovari) Toate vârstele, 40min
19:15 Do Mi No – Compania de Teatru ”Puranima”, București, România [nonverbal] (Anima Studio et.4) Adulți, 50 min
20:30 Dialog cu actorii (Anima Studio et.4)
21:00 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

Duminică 15 noiembrie

10:00; 12:00 Prințesa Turandot – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Ariel”, Târgu Mureș, România (Sala Lahovari) 6+, 55 min.
11:00 Ursul păcălit de vulpe – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Grand Cinema and More – Mall Băneasa) 3+, 50 min.
17:30 Lansare de carte Ion Creangă – Fata babei și fata moșneagului [Editura Vellant] (Foaier Țăndărică)
18:00 Rapunzel – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România 5+, 60 min .
19:30 Play Shakespeare – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România [nonverbal] (Anima Studio et.4) Adulți; 55 min
21:30 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

Luni 16 noiembrie

10:00 Mica sirenă – Teatrul Dramatic Fani Tardini – Secția Teatrul de Păpuși ”Gulliver”, Galați, România (Sala Lahovari) 3+, 50 min.
19:00 Pisica verde – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Luceafărull”, Iași, România (Sala Lahovari) 14+, 60 min.
20:15 Punguța de doi bani – Compania de Teatru ”Qui Peut”, București, România (Anima Studio et.4) Adulți, 50 min.
21:30 Dialog cu actorii (Teatrul din nori et.5)
22:00 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

Marți 17 noiembrie

10:00 Aventurile lui Chilli Ramirez – Teatrul pentru Copii ”Arlechino”, Brașov, România (Sala Lahovari) 4+, 50 min.
17:00 Întâlnire cu jurnaliștii – Concluziile festivalului (Teatrul din nori et.5)
18:00 Reflection – Compania de Teatru ”Lightwave”, București, România (Teatrul Nottara) Adulți, 50 min.
19:15 Ever after – Teatrul Municipal Baia Mare, Secția Păpuși, România (Sala Lahovari) 12+, 60 min.
20:15 Conferință – Teatrul în Taiwan – Trecut, present și viitor (Anima Studio et.4)
21:15 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

Miercuri 18 noiembrie

10:00 Vrăjitorul din oz – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”, Craiova, România (Sala Lahovari) 5+, 55 min.
17:30 Audiție Rapunzel – Teatrul Național Radiofonic pentru Copii, București, România (Teatrul din nori et.5) 5+, 60 min .
18:00 Ana – Compania de Teatru Synchret & Teatrul Național ”Vasile Alecsandri”, Iași, România (Sala Lahovari) Adulţi, 50 min.
19:00 Închiderea festivalului

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.