Primul festival dedicat adolescenților, Excelsior Teen-Fest, începe mâine

Adolescenţii din București nu au avut până în acest moment un festival profesionist care să îi privească direct. TEEN-FEST le va da posibilitatea să se întâlnească cu spectacole ce le sunt adresate.

Evenimentul este organizat de Teatrul EXCELSIOR și se va desfășura în perioada 25 septembrie – 2 octombrie 2015.

filmFestivalul va avea pe lângă pilonul principal – spectacolele de teatru – şi alte evenimente conexe adresate tinerilor: seri de filme cu invitaţi speciali şi sesiuni de Întrebări şi Răspunsuri, ateliere de dramaturgie, fotografie şi dans contemporan, susţinute de profesionişti în domeniu, mese rotunde dedicate directorilor de licee din Bucureşti şi directorilor de teatre bucureştene, al căror repertoriu include spectacole care vizează publicul tânăr.

Spectacolele de teatru şi evenimentele adiacente se vor desfăşura la Teatrul Excelsior – Sala Mare şi Sala Studio; Teatrul Bulandra – Sala “Toma Caragiu”; Un Teatru; Teatrul Odeon; Teatrul Naţional Bucureşti – Sala Mică; Teatrul Foarte Mic. Festivalul va avea caracter competiţional.

Cu toate că vizează adolescenţii, planul echipei Excelsior nu este unul exclusivist. Spectatorii sunt bine-veniţi, indiferent de vârstă, în mod sigur, vor găsi ceva care să le suscite interesul şi curiozitatea, pentru că TEEN-FEST va fi mai mult decât un festival, va fi o stare de spirit cu efecte benefice pe termen lung!

Evenimentul este susținut de București FM.

Programul Excelsior Teen-Fest:

Vineri, 25 septembrie
ora 10.00 – 12.00, Centrul Național al Dansului București
Atelier de coregrafie
Orașul în mișcare

ora 15.00 – 17.00, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de scriere dramatică
Orașul în mișcare

ora 18.00, Teatrul Excelsior, Sala Mare
Deschidere TEEN-FEST

ora 18.30, Teatrul Excelsior, Sala Mare
THE HISTORY BOYS. POVEȘTI CU PARFUM DE LICEU
de Alan Bennett; traducerea, regia şi scenografia: Vlad Cristache;
Cu: Mihai Dinvale, Radu Iacoban, Daniela Ioniţă-Marcu, Cristian Nicolaie, George Albert Costea, Alexandru Ion, Cezar Grumăzescu, Gabriel Costin, Conrad Mericoffer, Dan Clucinschi, Alexandru Voicu, Radu Mateucă
O producție Teatrul Excelsior București.
Durata: 2 h 40 minute (cu pauză)
(Peste 16 ani)

Sâmbătă, 26 septembrie
ora 10.00 – 12.00, Centrul Național al Dansului București
Atelier de coregrafie
Orașul în mișcare

ora 15.00 – 17.00, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de scriere dramatică
Orașul în mișcare

ora 18.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
CHIP DE FOC
de Marius von Mayenburg; regia: Vlad Cristache; traducerea: Victor Scoradeț;
decorul şi costumele: Vladimir Turturică; muzica originală: Lucian Maxim;
video design: Corina Stavilă, Mihai Bogos. O producție Teatrul “Toma Caragiu” Ploiești.
Cu: Ionuţ Vişan, Florentina Năstase, Delia Nartea, Ioan COMAN, Cristian POPA
O producție Teatrul “Toma Caragiu” Ploiești.
Durata: 2 h
(Peste 14 ani.)

Duminică, 27 septembrie
ora 10.00 – 12.00 și 12.30 – 14.30, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de fotografie
Orașul în mișcare

ora 10.00 – 12.00, Centrul Național al Dansului București
Atelier de coregrafie
Orașul în mișcare

ora 15.00 – 17.00, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de scriere dramatică
Orașul în mișcare

ora 18.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ
de Mihaela Michailov; regizor: Radu Apostol; scenografie: Maria Mandea; coregrafie: Paul Dunca; muzica: Jak Neumann.
Cu: Katia Pascariu, Alexandru Potocean
O producție Asociația ADO – Arta pentru Drepturile Omului din București.
Durata: 1 h și 5 minute
(Peste 12 ani)

ora 20.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
Proiecție de film pentru adolescenți

COMOARA
|2015, România/Franța, 1 h 29 min|
regia Corneliu Porumboiu, produs de 42 Km Film
Q&A

Luni, 28 septembrie
ora 10.00 – 12.00 și 12.30 – 14.30, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de fotografie
Orașul în mișcare

ora 10.00 – 12.00, Centrul Național al Dansului București
Atelier de coregrafie
Orașul în mișcare

ora 15.00 – 17.00, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de scriere dramatică
Orașul în mișcare

ora 17.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
VICLENIILE LUI SCAPINO
de Molière; regia: Alexandru Mâzgăreanu; scenografia: Romulus Boicu; muzica: Alexandru Suciu. O producție Teatrul Tineretului Piatra-Neamț.
Cu: Dan Grigoraş, Daniel Beşleagă, Florin Hriţcu, Dragoş Ionescu, Nora Covali / Corina Grigoraş, Alexandra Suciu, Cezar Antal, Rareş Pîrlog, Nora Covali / Corina Grigoraş, Ingrid Robu.
O producție Teatrul Tineretului Piatra-Neamț.
Durata: 1 h 20 minute
(Peste 12 ani)

ora 19.00 – Teatrul Bulandra, Sala “Toma Caragiu”
O POVESTE CIUDATĂ CU UN CÂINE LA MIEZUL NOPȚII
de Simon Stephens după romanul lui Mark Haddon, traducerea Vlad Massaci; regia: Vlad Massaci; scenografia: Irina Chirilă; video/light/sunet: Andu Dumitrescu; coregrafia: Cătălina Gubandru. O producție Teatrul “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea.
Cu: Vlad Bîrzanu, Amalia Huțan, Mădălina Ciotea, Florin Călbăjos, Szász Reka, Andrei Brădean, Emilian Mârnea, Ioana Predescu, Ana Șușca
O producție Teatrul “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea.
Durata: 2 h şi 20 minute cu pauză de 15 minute
(Peste 12 ani)

ora 20.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
Proiecție de film pentru adolescenți

TOTO ȘI SURORILE LUI
|2014, România, 1 h 33 min|
regia Alexander Nanău, produs de HBO Europe, Strada Film
Q&A

Marți, 29 septembrie
ora 10.00 – 12.00 și 12.30 – 14.30, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de fotografie
Orașul în mișcare

ora 10.00 – 12.00, Centrul Național al Dansului București
Atelier de coregrafie
Orașul în mișcare

ora 15.00 – 17.00, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de scriere dramatică
Orașul în mișcare

ora 16.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
CORO NERO
de Stanislas Cotton; regia: Veronica și Cătălin Pătru. O producție Universitatea ”Lucian Blaga” (Sibiu), în parteneriat cu Teatrul Național ”Radu Stanca” Sibiu.
Cu: Andra Chelcea, Rada Constantinov, Ioana Cosma, Valeriu Iarca, Oana Marin, Gabriela Pârlițeanu, Vladimir Petre, Fabiola Petri, Tudor Răileanu, Ștefan Tunsoiu, Iustinian Turcu, Claudiu Urse și copilul Vladimir Nechit.
O producție Universitatea ”Lucian Blaga” (Sibiu), în parteneriat cu Teatrul Național ”Radu Stanca” Sibiu.
Durata: 60 minute
(Peste 14 ani)

ora 18.00 – UNTEATRU
LA ȚIGĂNCI
după Mircea Eliade, regia: Andrei si Andreea Grosu; scenografia: Vladimir Turturică.
Cu: Richard Bovnoczki, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov, Corina Moise
Florina Gleznea, Cristina Casian, Bogdan Cotleț
O producție UN TEATRU.
Durata: 1 h 20 minute
(Peste 12 ani)

ora 20.00 – Teatrul Odeon
TIPOGRAFIC MAJUSCUL
un spectacol de Geanina Cărbunariu; scenografia: Andrei Dinu; coregrafia: Florin Fieroiu; muzica: Bobo Burlăcianu; light-design: Andu Dumitrescu.
Cu: Cătălina Mustaţă, Alexandru Potocean,Gabriel Răuţă, Mihai Smarandache, Silvian Vâlcu
O producție Teatrul Odeon.
Durata: 1 h 30 minute
(Peste 14 ani)

ora 20.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
Proiecție de film pentru adolescenți

AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR I
|2009, România, 75 min|
regia Constantin Popescu Jr., Răzvan Mărculescu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer, Cristian Mungiu; producători Cristian Mungiu și Oleg Mutu
Q&A

Miercuri, 30 septembrie
ora 10.00 – 12.00 și 12.30 – 14.30, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de fotografie
Orașul în mișcare

ora 10.00 – 12.00, Centrul Național al Dansului București
Atelier de coregrafie
Orașul în mișcare

ora 15.00 – 17.00, Teatrul Excelsior, Sala Studio
Atelier de scriere dramatică
Orașul în mișcare

ora 18.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
FLORI PENTRU ALGERNON
de Daniel Keyes; regia: Iulia Colan.
Cu: Iulia Colan
O producție Teatrul Act.
Durata: 55 minute
(Peste 12 ani)

ora 20.00 – Teatrul Național București, Sala Mică
ACTORCHESTRA, creație colectivă
regia: Horia Suru; costume: Alina Herescu.
Cu: Petre Ancuța, Florin Călbăjos, Emilian Mârnea
O producție Teatrul Național București.
Durata: 1 h
(Peste 12 ani)

ora 20.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
Proiecție de film pentru adolescenți

AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR II
|2009, România, 70 min|
regia Constantin Popescu Jr., Răzvan Mărculescu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer, Cristian Mungiu; producători Cristian Mungiu și Oleg Mutu
Q&A

Joi, 1 octombrie
ora 11.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
Orașul în mișcare – Workshop Live Performance
Jocul de-a teatrul. Umbre – un studiu de Georgiana Barcan, regia Horia Suru

ora 18.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
PROFU’ DE RELIGIE
de Mihaela Michailov; scenografia: Bobi Pricop; muzica: Bobi Pricop; versiunea scenică: Bobi Pricop; regia tehnica: George Dulămea.
Cu: Marian Politic, Romanița Ionescu, Raluca Păun, Cătălin Vieru, Dragoș
Măceșanu
O producție Teatrul “Marin Sorescu” Craiova.
Durata: 75 minute
(Peste 12 ani)

ora 20.00 – Teatrul Foarte Mic
NUMELE
de Jon Fosse; regia: Vlad Cristache; scenografia: Vlad Cristache; asistent regie şi scenografie: Silvia Roman.
Cu: Gheorghe Visu, Ana Ciontea, Ana Bianca Popescu, Cezar Grumăzescu,
Aida Avieriței, Bogdan Nechifor
O producție Teatrul Mic București.
Durata: 1 h 30 minute
(Peste 14 ani)

ora 20.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
Proiecție de film pentru adolescenți

LUMEA VĂZUTĂ DE ION B.
|2009, România, 61 min|
regia Alexander Nanău, produs de HBO Romania, Alexander Nanău Productions/ Q&A

Vineri, 2 octombrie
ora 16.00 – Teatrul Excelsior, Sala Studio
a little drop of HAMLET
după William Shakespeare; adaptare Ilinca Anamaria Prisăcariu; regia: Lenuș Teodora Moraru
Cu: Florin Aioane, Emma Mateciuc, Alexandru Afloarei, Alexandra Marinițu, Raluca Viziteu, Gabriel Tizu, Răzvan Wolf, Andreea Lupu, Lorin Buzilă, Aida Boca și Bianca Ionescu, Carina Cozminschi, Cezara Florescu, Iulia Ispas, Ana Rusu, Alexandru Andrian, Diana Bălăucă, Cristiana Boboc, Anamaria Codiță, Victor Drăghici, Alexandru Gorghe, Florin Ivancov, Mara Nistor, Robert Onofrei
O producție Atelierul de teatru al Colegiului Național „Mihai Eminescu” Botoșani.
Durata: 1 h
(Peste 12 ani)

ora 17.00 – Teatrul Excelsior, Sala Mare
THOMAS SAWYER
dramatizare după “Aventurile lui Tom Sawyer” de Mark Twain; regia artistică: Horia Suru; scenografia: Cristina Milea; muzica originală: Petre Ancuţa; coregrafia: Ştefan Lupu
Cu: Andrei Brădean, Emilian Mârnea, Lucian Ionescu, Ovidiu Uşvat, Alexandru Ştefanescu, Daniela Ioniţă-Marcu, Aida Avieriţei, Alina Petrică, Ioana Repciuc, Andreea Tănase, Robert Radoveneanu, Oliver Toderiţă, Antonio Satîru.
O producție Teatrul Excelsior București.
Durata: 2 h fără pauză
(peste 12 ani)
ÎNCHIDERE TEEN-FEST

Autor: Andreia Bârsan

Lasă un răspuns