Evenimentele culturale ale zilei

Teatru

18:00

”Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, textul lui Matei Vișniec jucat la Teatrul În Culise

19:00

01. Casatoria - teatru”Căsătoria”, premieră oficială, piesa lui Gogol pusă în scenă de Mihai Malaimare cu trupa Teatrului Masca. Din distribuție: Cristina Panait, Alina Crăița, Anamaria Pîslaru, Robert Poiană, Massimiliano Nugnez, Aurel Sandu, Nicolae Pungă, Cosmin Crețu, Valentin Mihalache.

”Oscar şi tanti Roz”, o adaptare după cunoscutul roman al lui Eric-Emmanuel Schmitt realizată de Cris Simion, spectacol cu Oana Pellea, Marius Manole, Antoaneta Cojocaru și Cristina Cassian, la Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei

”Un pic prea intim”, spectacol cu: Andi Vasluianu, Cristina Florea / Laura Vasiliu, Catrinnel Dumitrescu, Diana Roman, Irina Velcescu și Dan Bordeianu, în regia lui Cristi Juncu, la Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

”Visul unei nopţi de vară”, piesa lui Shakespeare în direcția de scenă a lui Victor Ioan Frunză, din distribuție fac parte: George Costin, Alin Florea, Andrei Huțuleac, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Adrian Nicolae, la Teatrul Metropolis

”Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike”, piesă laureată a prestigiosului Premiu Tony în 2013, cu un răsunător success pe Broadway, montată acum pe scena Teatrului Foarte Mic de Horia Suru. În distribuție: Gheorghe Visu, Liliana Pană, Mihaela Rădescu, Ştefan Lupu, Ana Bianca Popescu şi Andreea Grămoşteanu

”Cum iubeşte cealaltă jumătate”, o montare a regizoarei Sanda Manu şi un prilej de a-i revedea pe Claudiu Istodor, Adriana Şchiopu, Rodica Negrea, la Teatrul Mic

”O odisee pământeană”, spectacol la Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu

”Poezia visului”, one man show Lari Giorgescu, spectacol realizat de Miriam Răducanu, pe versurile lui Emil Botta, la Unteatru

”Boeing Boeing”, comedie, la Teatrul Elisabeta

”Cockoşi”, spectacol de Horia Suru, la Teatrul Act

”Happy end”, comedie cu Tudor Istodor și Raluca Aprodu, la Godot Cafe Teatru

”K+M+R+L” Spectacol prezentat de UNATC, la Palatul Naţional al Copiilor, la Sala Octavian Cotescu

”A douăsprezecea noapte” Spectacol prezentat de UNATC, la Palatul Naţional al Copiilor, la Sala Ion Cojar

”Femei”, spectacol de balet, la Opera Naţională Bucureşti

19:15

”Moartea pentru patrie” de Mihai Ignat, cu Constantin Cojocaru, Lucian Ifrim, George Constantinescu, Paula Chirilă, Dana Voicu, Ruxandra Hule, regia Alexandru Maftei, la Teatrul de artă Bucureşti

19:30

”Aprilie, dimineaţa”, piesa lui Mihai Ispirescu montată de Diana Lupescu împreună cu: Mihai Marinescu, Lucian Ghimiși, Ada Navrot, Dan Clucinschi și Raluca Tița, la Sala George Constantin a Teatrului Nottara

”Iubita fizică”, spectacol la Teatrul Mignon

”Poveste despre tatăl meu” de Radu F. Alexandru, regia: Gelu Colceag, spectacol cu: Gelu Niţu, în rolul principal, la Teatrul Odeon, Sala Studio

”Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, în regia lui Ion Caramitru, cu: Monica Davidescu, Marius Bodochi, Cecilia Bârbora, Silviu Biriş, Rodica Ionescu, Armand Calotă, Oana Ioachim / Florentina Ţilea, Gavril Pătru, Victoria Dicu și Dorin Andone, prezentat de TNB, pe scena Sălii Studio

20:00

”Anonimul venețian”, spectacol cu Ilinca Goia și Ioan Andrei Ionescu, la TNB, Sala Atelier

”ActOrchestra”, spectacol la Sala Mică a TNB

”Cinci femei de tranziţie”, o piesă de şi cu Rodica Popescu Bitănescu, la TNB, Sala Pictură

”Contra progresului” spectacolul lui Bobi Pricop, cu: Ioana Manciu, Aida Avieriţei, Vlad Pavel, Cezar Grumăzescu, la Teatrul Bulandra, Sala Laborator

”De ce tocmai tu?”, reprezentație la Palatul Naţional al Copiilor

21:00

”Scrisori către Rita”, spectacol la Teatrul În Culise

22:00

”Noi 4”, piesa Liei Bugnar, la Godot Cafe Teatru

Alte evenimente

Concertul Orchestrei Naţionale Radio, ce începe de la ora 19:00 la Sala Radio, este dirijat de francezul Julien Salemkour şi are în program: Marea Fugă şi Simfonia a VIII-a de Beethoven şi Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră de Brahms – solistă Mirabela Dina.

Orchestra simfonică a Filarmonicii ”George Enescu” susţine, de la ora 19:00, la Ateneul Român, al II-lea concert al săptămânii dirijat de Ilarion Ionescu Galaţi, având în program: „Suită din Ardeal” de Pascal Bentoiu, Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră de Paganini – solist Remus Azoiţei şi Simfonia nr. 4, în fa minor de Ceaikovski.

Evenimentul de weekend ce începe azi în cadrul proiectului „Bucureşti Memoria | Explorarea | Imaginarea Oraşului” la noul sediu ArCuB de la Hanul Gabroveni se intitulează „Bucureştiul e-n cărţi” şi vă propune, de la ora 19: 00, o seară de lectură şi dezbatere, avându-i ca invitaţi pe Ioana Pârvulescu şi Răzvan Petrescu, iar ca moderator pe Florina Pîrjol.

La Palatul Suţu, sediul central al Muzeului Municipiului Bucureşti, de la ora 18:30 este lansat albumul ”Arhiva de arhitectură 1830-1860”, o colecție unică de planuri şi schiţe”, coordonat de Oana Marinache şi Cristian Gache. Proiectul a fost iniţiat de Asociaţia Istoria Artei în 2013 şi vizează selectarea şi digitizarea unor importante documente legate de începuturile arhitecturii şi ingineriei bucureştene şi conturarea carierei unor personalităţi străine care şi-au desfăşurat activitatea în Ţara Românească, în acea perioadă.

Sala Palatului găzduieşte, de la ora 20:00, Gala culturală româno-turcă, un spectacol de anvergură cu o investiţie artistică şi tehnică impresionantă la care participă sute de elevi talentaţi. În cadrul spectacolului, sunt prezente ansambluri de cântece şi dansuri populare tradiţionale româneşti şi de cântece şi dansuri folclorice provenite din diferite regiuni ale Turciei.

Autori: Andreia Bârsan, Cătălin Duţă

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.