Bucureşti FM îţi prezintă spectacolele zilei!

18:00

”Pescăruşul”, spectacol laborator cu: Mihaela Teleoacă, Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ștefan Lupu, Richard Bovnoczki, Gabriel Răuță, Ela Ionescu, Isabela Neamțu, Lari Giorgescu, la Teatrul Bulandra, la Studio Space

19:00

teatru”Moartea unui comis voiajor”, piesa lui Arthur Miller pusă în scenă de regizorul Felix Alexa, cu: Mariana Mihuţ, Victor Rebengiuc, Şerban Pavlu, Marius Chivu, Dana Dogaru, Claudiu Stănescu, Dan Aştilean. Spectacolul se joacă la Sala Liviu Ciulei a Teatrului Bulandra

”Absolut”, one man show Marcel Iureş, la Teatrul Act, o adaptare dramatică după „Ivan Turbincă”, creaţia regizorului Alexandru Dabija

”Casanova”, spectacol realizat de Dragoș Galgoțiu, împreună cu o distrbuție amplă din care fac parte: Marius Stănescu, Dorina Lazăr, Mircea Constantinescu, Istvan Teglas, Ionuţ Kivu, Sabrina Iaşchevici, la Teatrul Odeon

”Avarul îndrăgostit”, montarea lui Vlad Massaci , după piesa lui Molière, cu: Ion Chelaru, Dorina Chiriac, Dragoş Huluba, la Teatrul de Comedie

”Profesiunea Doamnei Warren” de George Bernard Shaw, regia: Claudiu Istodor, cu: Maia Morgenstern, Ilinca Manolache, Mihai Dinvale,Tudor Aaron Istodor, Sorin Medeleni și Radu Gheorghe/ Ion Lupu, la Teatrul Mic

”Interpretul”, un spectacol cu: Radu Gheorghe și Mihai Bisericanu, găzduit de Teatrul Foarte Mic

”Militarul Fanfaron”, spectacol la Teatrul Masca

”O odisee pământeană”, spectacolul lui Radu Dragomirescu, la Centrul Cultural UNESCO Nicolae Bălcescu

”Aplauze… aplauze”, spectacol în 2 acte, la Teatrul de Revistă Constantin Tănase

”În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine”, întâlnire cu Horațiu Mălăiele, la Teatrul de pe Lipscani

”O seară altfel”, un spectacol care îmbină poezia și muzica, iluzionismul şi umorul, prezentat la Godot Sub Scenă

”Omul pernă”, producție UNATC – Promoția 2010-2013 / Clasa Prof. univ. dr. Adrian Titieni-, la Godot Cafe Teatru

”Cum se duce totul dracu”, comedie la Teatrul În Culise

”Lazăr sau vremea din valuri”, one man show Ștefan Ruxanda, la Teatrul Elisabeta

La Muzeul Ţăranului Român, în cadrul „Săptămânii Filmului Turcesc” este proiectată drama „1202” realizată de Murat Saraçoğlu.

La Cinemateca Union, Cineclubul organizat în colaborare cu revista FILM a Uniunii Cineaştilor din România a programat comedia SF „S-a furat o bombă” realizată în 1962 de Ion Popescu Gopo.

Festivalul „Like CNDB#1” vă propune spectacolul „Banco do tempo” de Romulus şi Tiberius Neagu ce are loc la sala Stere Popescu a Centrului Naţional al Dansului.

Concertul susţinut de Orchestra Naţională Radio este dirijat de Cristian Măcelaru şi are în program: Sinfonia Veneziana de Salieri, Concertul nr. 2 în re major pentru vioară şi orchestră – solist Alexandru Tomescu şi Simfonia a VII-a de Beethoven.

Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu” susţine la Ateneul Român, al II-lea concert al săptămânii sub bagheta dirijorului Daesuke Soga având în program: Poemul simfonic „Finlandia” şi Simfonia nr. 1 de Jean Sibelius şi Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do major de Prokofiev – solist Răzvan Dragnea.

19:30

”dontcrybaby”, spectacol regizat de Eugen Jebeleanu, cu Conrad Mericoffer, Ştefan Huluba, Nicoleta Lefter, Camelia Pintilie, Cristina Drăghici, Silvian Vâlcu, la Teatrul Luni de la Green Hours

”Linişte! Sărut. Acţiune!”, spectacol cu: Pavel Bartoş, Elvira Deatcu, Gelu Niţu, Irina Mazanitis, Paula Niculiţă/ Alina Berzunţeanu, Marius Damian, Ioan Batinaş, Alexandru Papadopol, la Teatrul Odeon, Sala Studio

”Drumul spre Mecca”, în premieră naţională, un text inspirat din viaţa şi opera lui Helen Martins, artist vizionar al Africii de Sud, este montat de Geanina Hergheligiu, la Teatrul Nottara, la Sala George Constantin

20:00

”Amintiri din viaţă. 20 de ani în Siberia”, spectacol cu Amalia Ciolan, la Sala Media a TNB

”Molto, gran’ impressione”, adaptarea dramatică şi regia Dan Tudor, cu: Mircea Albulescu şi Ileana Stana Ionescu în rolurile principale, la Sala Studio a Teatrului Naţional I.L.Caragiale

”Nebun din dragoste”, spectacol montat de Claudiu Goga, cu: Gavril Pătru, Diana Cavallioti, Mihai Călin, Ioan Andrei Ionescu, Camelia Moise, la Sala Atelier a Teatrului Naţional

”Cinci femei de tranziţie”, o piesă de şi cu Rodica Popescu Bitănescu, la TNB, Sala Pictură

”ActOrchestra”, spectacolul lui Horia Suru, realizat în cadrul proiectului 9G la TNB, la Sala Mică

”Însemnările unui nebun” de Gogol, spectacol realizat de Felix Alexa cu Marius Manole şi muzicianul Alexander Bălănescu, la sala ArCuB.

21:15

”Moartea pentru patrie” de Mihai Ignat, spectacol cu: Constantin Cojocaru, Lucian Ifrim, George Constantinescu, Paula Chirila, Dana Voicu, Ruxandra Hule, regia Alexandru Maftei. Proiect realizat în parteneriat cu ARCUB- Bucureşti 555, la Teatrul de artă Bucureşti

21:30

”Scrisori către Rita”, spectacol la Teatrul În Culise

”Un tramvai numit dorinţă”, spectacol realizat de Andrei si Andreea Grosu, cu Mihaela Trofimov, Nicoleta Lefter, Liviu Pintileasa și Richard Bovnoczki, la Unteatru

22:00

”Noi 4”, piesa Liei Bugnar, la Godot Cafe Teatru

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.