SIMONA IN FINALA! Halep – Radwanska 6-2 6-2 LIVE Text

14.16 Simona serveste pentru meci si valorifica prima minge! 6-2

14.12 Radwanska serveste pentru a ramane in meci si reuseste sa amane deznodamantul favorabil romancei. 5-2 Halep

14.10 Simona continua seria loviturilor in lung de linie care inchid punctele si, dupa o ora de meci, are 3 mingi de 5-1. La prima ocazie – 5-1.

14.03 Un ghem mai echilibrat, in care Simona are minge de break, pe care o iroseste lovind puternic in… fileu. Urmeaza un passing shot, minge de break si 4-1 Halep.

13.58 Radwanska cere challenge la o minge considerata as de arbitrul de linie. Are dreptate, apoi castiga urmatorul punct: 40-40. Radwanska are minge de break (prima din meci) si o fructifica. 3-1 Halep

13.53 Simona are minge de break, cu aceeasi lovitura executata perfect – lung de linie. 3-0!

13.51 Halep serveste mult mai bine in comparatie cu debutul meciului si castiga ghemul la 0. 2-0.

13.48 Incepe setul 2, cu Agnieszka Radwanska la serviciu. 40-15, Halep are doua mingi de break, ofera un lung de linie perfect si ia primul ghem din setul 2. 1-0.

13.43 Simona serveste cu mingi noi pentru a castiga primul set si incepe cu un as (al doilea din meci). 2 mingi de set Simona, o valorifica pe prima si castiga primul set 6-1

13.36 Radwanska serveste pentru a salva primul set si reuseste. 5-2 Halep.

13.34 Simona mentine ritmul 5-1

13.30 Simona are minge de break si reuseste sa castige a doua oara pe serviciul adversarei. 4-1

13.23 Radwanska are minge de break pe serviciul Simonei, jucatoarea noastra o anuleaza, apoi serveste as (primul din meci). Simona castiga ghemul si conduce 3-1.

13.18 Cel mai lung schimb, cu 20 de treceri peste fileu, este castigat de jucatoarea din Polonia. Radwanska greseste relativ usor, se ajunge la 30-30, Simona are minge de break pe care o valorifica.  2-1 Halep.

13.15 Simona serveste si castiga la 15. 1-1.

13.14 Radwanska isi castiga  serviciul si conduce 1-0.

13.10  Incepe a doua semiffinala a Turneului Campioanelor, cu Simona Halep la primire.

13.02 Agnieszka Radwanska si Simona Halep au intrat pe teren.

Simona Halep (#4) si Agnieszka Radwanska (#6) s-au intalnit pana acum de 6 ori, scorul intalnirilor directe fiind 4 – 2 pentru jucatoarea poloneza.

Rezultatul intalnirilor din acest an este 1-1, in semifinale la Doha (unde acastigat Halep) si in semifinale la Indian Wells (cand a castigat Radwanska).

Pentru ambele jucatoare, prezenta in finala reprezinta o premiera nationala.
Pana acum, nici o jucatoare din Romania sau din Polonia nu s-a calificat in finala Turneului Campioanelor.
Romania a mai fost reprezentata in semifinale de Irina Spirlea (in 1997 si 1998).

Daca va castiga turneul, Radwanska va deveni prima jucatoare care reuseste aceasta performanta dupa ce a castigat un singur meci in grupe (a avut victorie la Petra Kvitova si a fost invinsa de Sharapova si de Wozniacki).

In istoria competitiei doar 4 jucatoare au iesit din grupe cu o singura victorie, dar nici una nu a ajuns in finala: Amélie Mauresmo (2003), Venus Williams (2009), Vera Zvonareva (2010) si Jelena Jankovic (2013).

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.